fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Kometa spoza Układu Słonecznego 8 grudnia minie Ziemię

Po lewej zdjęcie komety. Na zdjęciu po prawej na zdjęcie nałożono Ziemię, aby pokazać jej rozmiar w porównaniu do gościa z innego układu gwiezdnego
news.yale.edu
Kometa 2I/Borisov, "gość" spoza naszego układu gwiezdnego, który właśnie przelatuje przez Układ Słoneczny, 8 grudnia znajdzie się najbliżej Ziemi - tego dnia od naszej planety będzie dzielić go ok. 305 mln km.

2I/Borisov jest dopiero drugim ciałem niebieskim spoza Układu Słonecznego, które w naszym układzie gwiezdnym odkryli astronomowie - pierwszym była planetoida Oumuamua.

Od grudnia do kwietnia 2020 roku kometę można obserwować za pomocą teleskopów średniego rozmiaru.

Pod koniec listopada opublikowano zdjęcie komety wykonane za pomocą Teleskopów Kecka znajdujących się w obserwatorium na Hawajach. Ogon komety ma długość niemal 160 tys. km - czyli ponad 13-krotnie więcej, niż wynosi średnica Ziemi.

Według naukowców kometa została "wypchnięta" ze swojego układu gwiezdnego po tym, jak niemal zderzyła się ze znajdującą się w nim planetą.

W czasie obserwacji komety odkryto, że uwalnia ona gaz, którym okazał się cyjan - związek chemiczny składający się z węgla i azotu. Obecność cyjanu udało się zaobserwować dzięki użyciu Teleskopu Williama Herschela znajdującego się na Wyspach Kanaryjskich.

Cyjan jest często spotykany w kometach pochodzących z naszego Układu Słonecznego, stąd przypuszczenie, że 2I/Borisov pochodzi z układu gwiezdnego nie różniącego się bardzo od naszego.

Kometa została odkryta 30 sierpnia 2019 r. w Krymskim Obserwatorium Astronomicznym, przez rosyjsko-ukraińskiego astronoma amatora Giennadija Borysowa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA