Kościół

Beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego coraz bliżej

Fotorzepa, Danuta Matloch
Komisja watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych nie widzi przeszkód, by kard. Stefan Wyszyński został ogłoszony błogosławionym.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rzeczpospolita", eksperci komisji poprosili we wtorek papieża Franciszka o wydanie dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia. Prośbę poprzedziła dyskusja w gronie kardynałów i biskupów oraz trwający kilka lat proces.

Postępowanie w sprawie ewentualnej beatyfikacji kardynała na etapie diecezjalnym rozpoczęło się 20 maja 1983 r., a zakończyło 6 lutego 2001 r. Akta zebrane w toku procesu – w sumie 37 tomów – zostały wówczas przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dziś ten etap dobiega końca, ale ostatecznym potwierdzeniem będzie wydanie przez papieża dekretu o heroiczności cnót. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy papież ogłosi ten dokument.

Do uznania kard. Wyszyńskiego za błogosławionego konieczne jest jeszcze stwierdzenie cudu, który dokonał się za jego wstawiennictwem. Proces w tej sprawie zamknięto w maju 2013 r. w Szczecinie. Dotyczył uzdrowienia przed 27 laty 19-letniej wówczas kobiety z raka tarczycy. Akta tego procesu są teraz badane w Watykanie. Jeśli eksperci uznają, że w tej sprawie rzeczywiście nastąpiło niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie, zostanie wyznaczona data beatyfikacji.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL