fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Rusza zbiórka pamiątek po ks. Popiełuszce

[Public domain], via Wikimedia Commons
"Popiełuszko-Pamiętam" – pod takim hasłem rozpoczęła się akcja ogólnopolskiej zbiórki listów pisanych przez ks. Jerzego, pamiątek po nim i zdjęć.

W związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, zaplanowało również „Fakultety z Wolności", czyli cykl spotkań edukacyjnych dla osób w wieku 17-30 lat. Pierwszy wykład już za miesiąc.

Placówka chce pozyskiwać pamiątki po błogosławionym ks. Popiełuszko. Zależy jej zarówno na oryginalnych dokumentach jak również ich kopiach, dzięki czemu jak zapewniają organizatorzy akcji "domowe archiwa zachowają bezcenne skarby".

– Wierzymy, że dzięki tej akcji, będzie możliwe jeszcze bliższe poznanie ks. Jerzego Popiełuszki. W domowych archiwach mogą znajdować się nieznane dotąd listy, zdjęcia, dokumenty i inne pamiątki. Poznanie tych dokumentów pozwoli uzupełnić naszą wiedzę na temat życia Błogosławionego – mówi ks. Marcin Brzeziński, kustosz muzeum i proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, przy której działa Muzeum.

Duchowny przypomina, że w przyszłym roku minie 35 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego. - Zbliża się, jak wierzymy, dzień kanonizacji, dlatego jest to dodatkową motywacją, aby taką akcję przeprowadzić właśnie teraz – tłumaczy ks. Brzeziński.

Honorowy patronat nad akcją objął kard. Kazimierz Nycz, który w liście do darczyńców napisał: "Zachęcam do przekazania lub udostępniania pamiątek, jakie znajdują się w zbiorach instytucji i osób prywatnych. Jest to pierwsze działanie na tak dużą skalę. Dzięki niemu, będziemy mogli poznać jeszcze lepiej, tak ważną w historii Polski osobę błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki".

Bp Rafał Markowski dodał, że bł. ks. Jerzy oddał swoje kapłaństwo ludziom najsłabszym i pozbawionym praw, ludziom spychanym na margines społeczeństwa i dlatego jest przykładem kapłaństwa przepełnionego miłosierdziem i autentycznie służebnego.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony i męczennik, związany był z Białostocczyzną, gdzie się urodził i z Mazowszem, gdzie pełnił posługę kapłańską.

Był poza tym związany ze środowiskiem Solidarności i z duszpasterstwem ludzi pracy, ze środowiskiem medycznym, studenckim. Sam dużo podróżował, zarówno po świecie, jak i po Polsce. Odwiedzał kolebki Solidarności na Pomorzu, w Małopolsce czy na Śląsku.

W wielu miejscach miał przyjaciół. Wielokrotnie też był przez nich fotografowany. Prowadził korespondencję listowną. I na takie pamiątki liczy Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Osoby, które posiadają pamiątki związane z ks. Jerzym Popiełuszką proszone są o kontakt z muzeum. Można wysłać maila ma a dres: pamiatki@muzeumkspopieluszki.pl, zadzwonić pod numer 665 109 104, lub napisać list: Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Parafia Świętego Stanisława Kostki w Warszawie, ul. Hozjusza 2, 01-656 Warszawa z dopiskiem "Pamiątki".

Pozyskane pamiątki wejdą w skład zasobów Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Będą mogły stać się częścią ekspozycji muzealnej. Zostaną również udostępnione badaczom i popularyzatorom osoby ks. Jerzego.

W ramach ochrony pamiątek po ks. Jerzym Popiełuszce, do konserwacji zostały przekazane: sutanna ks. Jerzego, koszula, spodnie oraz buty, w których zginął. Konserwacja pamiątek, dokonana w sposób pozostawiający ślady męczeństwa, potrwa do grudnia. Konserwator Joanna Sielska zapewnia, że przy tych pracach zostaną zachowane wszystkie ślady historii.

W związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki zaplanowało również cykl spotkań „Fakultety z Wolności", dla osób w wieku 17-30 lat.

- Wolność, o którą walczył ksiądz Jerzy jest tą samą wolnością, jaka potrzebna jest dziś ludziom młodym. Mamy wielkie szczęście zaprosić ich na spotkania najlepszym nauczycielem, jakim był księdza Jerzy – tłumaczy ksiądz Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki.

Fakultety będą odbywać się przy ul. Hozjusza 2 na terenie Parafii Świętego Stanisława Kostki, w którym są profesjonalne warunki konferencyjne. Każde spotkanie będzie prowadzone przez historyka oraz przez świadka historii.

Pierwsze spotkanie zatytułowane „Korzenie" odbędzie się 16 października o godz.18. Będzie dotyczyć sytuacji Polski po 1945 roku. Poprowadzi je Ewa Czaczkowska, autorka książki „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego". Kolejne co wtorek.

"Uczestnicy zajęć będą zachęcani do własnej opowieści o ks. Jerzym Popiełuszce oraz do zinterpretowania pojęcia wolności i do napisania autorskich tekstów na ten temat. Najlepsze prace zostaną publikowane na stronie Muzeum ks. Popiełuszki" – zapowiadają organizatorzy.

Aby wziąć udział w „Fakultetach Wolności" trzeba wypełnić formularz, który można znaleźć tutaj.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA