KEP: Komunia na rękę nie jest profanacją

"Prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej i dopóki ona uznaje Komunię na rękę za godziwy sposób udzielania wiernym Ciała Pańskiego, nikt nie powinien tego sposobu negować" - pisze w komunikacie Konferencja Episkopatu Polski.

Publikacja: 03.10.2020 22:33

KEP: Komunia na rękę nie jest profanacją

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski wystosowała komunikat w związku z pojawiającymi się oskarżeniami o profanację osób, które nie chcą przyjmować komunii wprost do ust.

"Nie można zarzucać profanowania Eucharystii osobom pragnącym z różnych powodów przyjąć z wiarą i czcią Komunię Świętą do rąk, zwłaszcza w okresie pandemii" - czytamy w komunikacie.

KEP podkreśla, że twierdzenie, iż przyjmowanie komunii na rękę jest "brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu", jest niewłaściwe i krzywdzące.

"Przypominamy także wszystkim szafarzom Komunii, zwyczajnym i nadzwyczajnym, że są oni zobowiązani do przestrzegania prawa liturgicznego, które stanowi, że kiedy nie ma niebezpieczeństwa profanacji, nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie" - brzmi komunikat.

KEP zaleca wiernym, którzy decydują się przyjmować komunię do reki, by "zaraz po spożyciu Ciała Pańskiego uważnie obejrzeli  dłonie oraz zebrali i spożyli ze czcią każdą widoczną okruszynę, która mogła oderwać się od Hostii".

Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący