fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

KEP: Komunia na rękę nie jest profanacją

Fotorzepa, Rafał Guz
"Prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej i dopóki ona uznaje Komunię na rękę za godziwy sposób udzielania wiernym Ciała Pańskiego, nikt nie powinien tego sposobu negować" - pisze w komunikacie Konferencja Episkopatu Polski.

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski wystosowała komunikat w związku z pojawiającymi się oskarżeniami o profanację osób, które nie chcą przyjmować komunii wprost do ust.

"Nie można zarzucać profanowania Eucharystii osobom pragnącym z różnych powodów przyjąć z wiarą i czcią Komunię Świętą do rąk, zwłaszcza w okresie pandemii" - czytamy w komunikacie.

KEP podkreśla, że twierdzenie, iż przyjmowanie komunii na rękę jest "brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu", jest niewłaściwe i krzywdzące.

"Przypominamy także wszystkim szafarzom Komunii, zwyczajnym i nadzwyczajnym, że są oni zobowiązani do przestrzegania prawa liturgicznego, które stanowi, że kiedy nie ma niebezpieczeństwa profanacji, nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie" - brzmi komunikat.

KEP zaleca wiernym, którzy decydują się przyjmować komunię do reki, by "zaraz po spożyciu Ciała Pańskiego uważnie obejrzeli  dłonie oraz zebrali i spożyli ze czcią każdą widoczną okruszynę, która mogła oderwać się od Hostii".

Pełna treść komunikatu KEP.

Źródło: episkopat.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA