fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Nuncjatura: bp Janiak nie może fizycznie przebywać w diecezji

Fotorzepa/ Piotr Guzik
Bp Edward Janiak otrzymał polecenie przebywania poza diecezją kaliską na czas prowadzenia dochodzenia w sprawie zaniedbań - poinformowała nuncjatura apostolska w Polsce.

Papież Franciszek mianował abp. Grzegorza Rysia administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej. Abp Ryś zastąpi na tym stanowisku dotychczasowego ordynariusza, bp. Edwarda Janiaka.

Kilka dni temu bp Janiak stał się bohaterem kolejnego skandalu - w stanie kompletnego upojenia alkoholowego trafił do szpitala. Stwierdzono u niego 3,44 promila alkoholu we krwi.

"Administrator apostolski sede plena od chwili nominacji (25.06.2020) przejmuje rządy w diecezji kaliskiej. Nominalnie biskupem kaliskim pozostaje bp Edward Janiak" - poinformowała nuncjatura apostolska w Polsce.

"Abp Grzegorz Ryś, jako administrator diecezji kaliskiej, otrzymał w niej uprawnienia biskupa diecezjalnego" - ogłoszono.

"Bp Edward Janiak otrzymał polecenie przebywania poza diecezją kaliską na czas prowadzenia dochodzenia w sprawie zaniedbań. Oznacza to, że nie może w niej przebywać fizycznie, jak również w jakikolwiek sposób ingerować w kierowanie diecezją kaliską" - czytamy w oświadczeniu.

"Zachowują moc postanowienia, zawarte w komunikacie arcybiskupa poznańskiego z dnia 2 czerwca 2020 (metropolita poznański otrzymał: 1o upoważnienie do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego oraz 2wyłączną kompetencję w sprawach oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej)" - przekazano.

Biskup Edward Janiak jest jednym z bohaterów filmu braci Sekielskich "Zabawy w chowanego".

Z faktów przedstawionych w filmie wynika, że bp Janiak co najmniej od 2016 roku wiedział o czynach pedofilskich, jakich dopuszczał się jeden z podlegających mu księży, ale nie podjął żadnych działań, by ten proceder zakończyć.

Zrobił to dopiero, gdy sprawa trafiła do prokuratury.

Po emisji filmu Sekielskich prymas Polski abp Wojciech Polak zwrócił się do papieża Franciszka o wszczęcie postępowania wobec bp. Janiaka.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA