fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Papież odsunął bp. Janiaka. Zastąpi go abp Ryś

Abp Grzegorz Ryś
Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, fot. Adam Walanus
Papież Franciszek mianował abp. Grzegorza Rysia administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej. Abp Ryś zastąpi na tym stanowisku dotychczasowego ordynariusza, bp. Edwarda Janiaka.

Administrator apostolski sede plena kieruje diecezją, kiedy poważna przeszkoda uniemożliwia sprawowanie urzędu biskupowi ordynariuszowi.

Biskup Edward Janiak jest jednym z bohaterów filmu braci Sekielskich "Zabawy w chowanego".

Z faktów przedstawionych w filmie wynika, że bp Janiak co najmniej od 2016 roku wiedział o czynach pedofilskich, jakich dopuszczał się jeden z podlegających mu księży, ale nie podjął żadnych działań, by ten proceder zakończyć.

Zrobił to dopiero, gdy sprawa trafiła do prokuratury.

Po emisji filmu Sekielskich prymas Polski abp Wojciech Polak zwrócił się do papieża Franciszka o wszczęcie postępowania wobec bp. Janiaka.

Ten z kolei uznał, że stał się ofiarą medialnej  nagonki i w liście do wiernych prosił o modlitwy w swojej intencji.

"Proszę także szczególnie o modlitwę w tym czasie medialnej nagonki na moją osobę, abym uświęcony niewidzialną mocą Ducha Świętego, mógł zawsze służyć Bogu Żywemu przez miłość i służbę ofiarną, której Chrystus jest początkiem, środkiem i dopełnieniem" – apelował.

Kilka dni temu bp Janiak stał się bohaterem kolejnego skandalu - w stanie kompletnego upojenia alkoholowego trafił do szpitala. Stwierdzono u niego 3,44 promila alkoholu we krwi.

Źródło: vaticannews.va
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA