fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

O papieżu na Youtubie

YouTube
Siedmioodcinkowa seria filmów „Odkrywanie prawdy” o nauczaniu Jana Pawła II trafi do internetu. O wciąż aktualnej nauce papieża opowie dominikanin o. Maciej Zięba.

Wśród tematów, które pojawią się w serii filmów, znalazły się m.in. działania papieża na rzecz praw człowieka, feminizm chrześcijański i to jak Jan Paweł II widział rolę kobiet w chrześcijaństwie. Ale także jego postawa wobec cierpienia i choroby, z którymi sam zmagał się pod koniec swojego pontyfikatu.

Seria filmów, powstała po to, aby przypomnieć prawdziwą historię papieża, a w szczególności jego naukę. W ostatnim czasie dochodzi bowiem do pewnego rodzaju przekłamań i insynuacji – np. o tym, że Jan Paweł II nie podejmował żadnych kroków w celu zwalczania pedofilii wśród duchownych. To oczywiście nieprawda. Pojawiły się także pytania o to, czy nie za szybko ogłoszono jego świętość, a nawet niedorzeczny pomysł dekanonizacji Jana Pawła II – tłumaczy Anna Janczyk z Instytutu Tertio Millennio.

Pomysłodawcą filmów jest o. Maciej Zięba – dominikanin, teolog, filozof, publicysta – oraz założony przez niego Instytut Tertio Millennio w Krakowie, którego celem jest upowszechnianie i komentowanie nauczania Jana Pawła II.

– Tak różnie mówi się dziś o Janie Paweł II, często w oderwaniu od jego pontyfikatu i tego, co cały świat przeżywał po jego śmierci. Myślę, że po części płynie to z niezrozumienia jego pontyfikatu, bo jego nauczanie nie było proste. Ale po części także z pewnej niechęci, bo to autorytet spajający szerszy horyzont i porusza wielu Polaków ponad dzisiejszymi podziałami – mówi w pierwszym odcinku serii „Okrywanie prawdy” o. Zięba.

Filmy skierowane są zarówno dla wierzących, jak i niewierzących. Ale szczególna uwaga skupiona jest na ludziach młodych, którzy w czasie śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2005 roku, mieli zaledwie po kilka lub kilkanaście lat.

– Coraz częściej zaciera nam się postać Jana Pawła II. W obrębie internetu młodzi ludzie kojarzą go głównie z memów albo zabawnych historyjek, tzw. kwiatków papieskich. Mało kto jednak pamięta jego osiągnięcia i to, jaki miał wpływ na świat i Polskę – dodaje Anna Janczyk.

Pierwszy film trafił do sieci 10 października. Kolejne będą emitowane codziennie na youtube’owym kanale Instytutu Tertio Millennio. Ostatni film z serii ukaże w 16 października – dokładnie w dzień 41. rocznicy wyboru Jana Pawła II na papieża.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA