fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Episkopat: Widzieć w uchodźcach i migrantach brata i siostrę, których należy przyjąć, szanować i kochać

Migranci z dzieckiem, uratowani u brzegów greckiej wyspy Lesbos
AFP
"Obecne orędzie papieskie zawiera oczekiwanie, że zwłaszcza politycy i publicyści przyznający się do związku z Kościołem, zrezygnują z wzniecania poczucia zagrożenia w społeczeństwie ze strony imigrantów, gdy nie ma do tego poważnych podstaw, a które jest sprzeczne z Ewangelią Chrystusa" - zwraca uwagę Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji.

29 września obchodzony jest Dzień Migrantów i Uchodźców w Kościele. Z tej okazji Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek wystosowała specjalny komunikat, w którym wzywa do zainteresowania się potrzebującymi pomocy obcokrajowcami w parafiach, podjęcia współpracy z Caritasem i organizacjami pozarządowymi wspierającymi uchodźców, oraz modlenia się w ich intencji.

W komunikacie Rada przywołuje słowa papieża Franciszka, który nazwał Morze Śródziemne „wielkim cmentarzyskiem świata”. „W Polsce w ostatnim czasie zaledwie kilkaset osób rocznie uzyskało status uchodźcy czyli osoby zmuszonej do opuszczenia kraju pochodzenia ze względu na prześladowanie z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależenia do określonej grupy społecznej i proszącej o ochronę. Ale już ponad 1,5 mln wśród nas to obcokrajowcy, głównie Ukraińcy, Białorusini, z byłych republik radzieckich, a nawet z dalekich krajów azjatyckich, którzy znaleźli w naszej Ojczyźnie przede wszystkim pracę” - czytamy w oświadczeniu biskupów.

Episkopat zwraca uwagę, że „temat obcokrajowców, w tym uchodźców, nie traci na swojej aktualności i ciągle woła o humanitarne ale przede wszystkim ewangeliczne zrozumienie”. W komunikacie przywoływane jest orędzie Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2019, w którym papież zwraca uwagę na "coraz bardziej zabójczą globalizację obojętności” w państwach rozwiniętych. „Papież zmusza do refleksji nad lękiem przed imigrantami: Zauważamy to szczególnie dzisiaj, w obliczu przybycia migrantów i uchodźców, którzy pukają do naszych drzwi w poszukiwaniu opieki, bezpieczeństwa i lepszej przyszłości. (…). Problemem nie jest fakt, że mamy wątpliwości i obawy. Problem pojawia się wówczas, gdy te lęki determinują nasz sposób myślenia i działania do tego stopnia, że sprawiają, iż stajemy się nietolerancyjni, zamknięci, a może nawet – nie zdając sobie z tego sprawy – stajemy się rasistami” - podkreśla rada KEP ds. Migracji.

„Papież przypomina, że będąc chrześcijanami powinniśmy jako pierwsi dostrzegać i pomagać innym widzieć w migrancie i uchodźcy nie tylko problem, z którym trzeba się zmierzyć, ale brata i siostrę, których należy przyjąć, szanować i kochać, okazję, którą daje nam Opatrzność, byśmy wnosili wkład w budowanie sprawiedliwszego społeczeństwa (…), bardziej otwartej wspólnoty chrześcijańskiej, w zgodzie z Ewangelią” - piszą duchowni.

„Obecne orędzie papieskie zawiera oczekiwanie, że zwłaszcza politycy i publicyści przyznający się do związku z Kościołem, zrezygnują z wzniecania poczucia zagrożenia w społeczeństwie ze strony imigrantów, gdy nie ma do tego poważnych podstaw, a które jest sprzeczne z Ewangelią Chrystusa” - głosi komunikat, w którym hierarchowie zwracają uwagę na jeden z najwyższych w Europie poziomów lęku i niechęci Polaków co do przyjmowania imigrantów czy uchodźców z krajów muzułmańskich.

„Za politykę migracyjną w kraju odpowiada przede wszystkim państwo we właściwym sobie zakresie, dbając o bezpieczeństwo obywateli i respektując obowiązujące prawo. Nie zastępując struktur państwa Kościół ma swoją misję, która w tym zakresie powinna odpowiadać na oczekiwanie Jezusa zawarte w Ewangelii wobec swoich uczniów” - piszą biskupi, apelując o uczestnictwo w mszy za uchodźców i wygnańców w intencji migrantów i uchodźców oraz ludzi ich przyjmujących 29 września, modlitwę, współpracę z grupami duszpasterskimi w parafiach, pomoc w ramach Caritasu i większą otwartość wobec migrantów, także w kontekście Świąt Bożego Narodzenia. „Doświadczenie pokazuje, że lokalne społeczności nawiązujące kontakt z obcokrajowcami mieszkającymi wśród nich (np. w ośrodkach dla cudzoziemców, w klasach szkolnych z dziećmi imigrantów), przestają się ich lękać i budują nowe więzi” - zaznacza Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA