fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Justin Trudeau rozczarowany: papież nie chce przeprosić

AFP
Justin Trudeau, premier Kanady deklarujący się jako praktykujący katolik, powiedział, że rozczarowała go decyzja papieża Franciszka, który nie będzie przepraszał za rolę Kościoła katolickiego w działaniach prowadzonych do lat '80 XX wieku tzw. residential schools.

Dziesięć lat temu kanadyjski rząd przeprosił Indian za prowadzone od 1874 roku przez duchownych "residential schools", gdzie odcinano indiańskie dzieci od ich rodzimej kultury i języka. Dzieci do szkół z internatami zabierano przymusowo, aby zapewnić im integrację z resztą społeczeństwa. W rezultacie ok. 150 tys. dzieci musiało rozstać się z rodzinami i bliskimi, a w szkołach często dochodziło do aktów przemocy - także fizycznej i seksualnej. Zmuszano także uczniów do pracy, ponieważ w szkołach stale brakowało pieniędzy.

W 2005 roku minister sprawiedliwości Irwin Cotler nazwał system szkół dla indiańskich dzieci "najbardziej krzywdzącym, odrażającym i rasistowskim czynem w historii Kanady".

Premier Trudeau osobiście prosił papieża podczas wizyty w 2017 roku w Watykanie, aby ten przeprosił za udział Kościoła. Takie przeprosiny były jednym z ponad 90 zaleceń wydanych przez badającą "residential schools" Komisję Prawdy i Pojednania.

W zaleceniu tym proszono papieża o przeprosiny podobne do tych, jakie w 2010 roku Benedykt XVI wystosował wobec irlandzkich ofiar wykorzystywania seksualnego przez księży.

W środę bp Lionel Gendron, przewodniczący kanadyjskiego episkopatu, opublikował list, w którym poinformowano, że papież Franciszek czuje, iż nie może osobiście przeprosić, a Trudeau wkrótce potem skomentował, że decyzja nie była taka, jaka się spodziewał.

"Ojciec Święty zdaje sobie sprawę z ustaleń Komisji Prawdy i Pojednania, którą traktuje poważnie. Jeśli chodzi o wezwanie do działania nr 58, po uważnym rozpatrzeniu wniosku i szeroko prowadzonym dialogu z biskupami Kanady, czuł, że nie może osobiście odpowiedzieć" - czytamy w liście.

- Oczywiście jestem rozczarowany decyzją Kościoła katolickiego. Będziemy dalej współpracować ze społecznościami na drodze do pojednania, ponieważ wiemy, że branie odpowiedzialności za przeszłe błędy i proszenie o przebaczenie jest podstawą naszych wartości jako Kanadyjczyków - stwierdził.

Według historyków, Kościół katolicki prowadził około dwie trzecie ze 130 "residential schools". Pozostałe Kościoły, które prowadziły szkoły dla indiańskich dzieci, wydały przeprosiny - Kościół Anglikański w 1993 roku, Kościół Prezbiteriański rok później, a Zjednoczony Kościół Kanady w 1998 roku.

Carolyn Bennett, kanadyjska minister ds. Północy i kontaktów z ludami tubylczymi, zapowiedziała, że rząd nadal będzie naciskał na papieskie przeprosiny.

Źródło: rp.pl/ globalnews.ca
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA