fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Szczepienia w zakładach pracy pilotażowo od maja

KPRM
Wykonaliśmy dotąd ok. 7,7 mln szczepień. Dobrą informacją jest milion wykonanych szczepionek w ubiegłym tygodniu - mówił na konferencji koordynator ds. szczepień, minister Michał Dworczyk. Do końca kwietnia ma być wykonanych 20 mln szczepień.

- Dziś ruszyły zapisy dla osób poniżej 60 roku życia. Od północy zapisało się ok 64 tys. osób urodzonych w 1962 roku. Od północy zaczną się szczepienia osób z 1963 - przekazał Dworczyk.

Do końca maja wolnych terminów na szczepienia jest 1,5 mln.

Według informacji Dworczyka w ostatnich 10 dniach na konkretne terminy zapisało się ponad 900 tys. osób powyżej 60 r.ż.

W skali kraju zaszczepionych lub zarejestrowanych na szczepienie jest ponad 70 proc. osób powyżej 70 roku życia i ok. 51 proc. osób w wieku 60-69.

Dworczyk poinformował, że w związku z prośbami licznych instytucji o przyspieszenie szczepień, w przypadku pięciu grup zawodowych skierował wniosek do ministra zdrowia o wydanie zgody na zaszczepienie pracowników dodatkowych grup zawodowych: są to dyspozytorzy ratownictwa medycznego, pracownicy RARS, obsługa informatyczna wszystkich procesów w Ministerstwie Zdrowia, chmura krajowa obsługująca kalendarz szczepień i pracownicy firm dostarczających tlen do szpitali. Jest to około 1800 osób, które zostaną zaszczepione w pierwszej kolejności.

Dworczyk pytany był o kwestię wniosku MKOl dotyczącego zaszczepienia sportowców, którzy mają brać udział w igrzyskach w Tokio. Wnioski takie trafiają do Rady Medycznej przy premierze i tam zapadają tego typu decyzje.

Szczepienia w zakładach pracy ruszą pilotażowo w połowie maja. Do końca miesiąca mają zostać skonsultowane i opracowane zasady tych szczepień.

Michał Dworczyk skomentował również informacje dotyczące 'zalegania" w Rządowej Agencji rezerw Strategicznych. Zwrócił się do mediów o niewprowadzanie w błąd opinii publicznej, bo w RARS co do zasady szczepionki nie są przechowywane, zdarza się nagromadzenie ich tuż po dostawie, ale są one szybko dystrybuowane o punktów szczepień. 

Jedyna rezerwa szczepionek to 460 tys. dawek, na wypadek opóźnień w dostawach, ale wszystkie poza nimi są na bieżąco przekazywane.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA