fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Rafał Trzaskowski: 32 przypadki zgonów w Warszawie, rząd mówi o 8. Odpowiedziało ministerstwo

Fotorzepa/ Robert Gardziński
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że we wtorek w stolicy w 32 aktach zgonu wpisano koronawirusa. Ministerstwo zdrowia w swoim raporcie poinformowało o ośmiu ofiarach. Rzecznik rządu wyjaśnił, z czego wynika różnica w statystykach.

Rafał Trzaskowski w rozmowie z TVN24 powiedział, że podobne rozbieżności, pojawiały się już wcześniej, ale dotyczyły mniejszych liczb.

- Są dosyć poważne rozbieżności, które sygnalizowałem rządowi dwa tygodnie temu. Pisałem o tym do pana wojewody i do GIS - powiedział prezydent Warszawy.

- Na wczoraj rząd podawał 8 przypadków śmiertelnych w Warszawie, natomiast akty zgonów w Warszawie, w które ja mam wgląd, pokazują, że tych ofiar jest 32 na wczoraj - kontynuował Trzaskowski.

Na słowa prezydenta Warszawy na Twitterze odpowiedziało ministerstwo zdrowia. "Ministerstwo Zdrowia bazuje na informacjach o liczbie zgonów przekazywanych bezpośrednio przez szpitale do stacji sanitarno-epidemiologicznych. Podajemy wiec dokładnie takie statystyki jakie raportują szpitale" - poinformowano.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział Radiu Zet, że chodzi o kwestię zameldowania. - Akt zgonu wystawiony w Warszawie często dotyczy osoby zameldowanej poza stolicą - powiedział.

Prezydent Warszawy mówił również o planowanych wyborach prezydenckich. - Politycy PiS-u chcą rozmawiać o wyborach, gdzie większość obywateli, większość z nas wie, że wybory 10 maja nie powinny się odbyć. Według obowiązującego dzisiaj prawa powinniśmy się przygotowywać do zwykłych wyborów 10 maja. Wybory korespondencyjne, które wymyślił prezes Kaczyński w tej chwili jeszcze nie obowiązują - ocenił.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: TVN24/300polityka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA