fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Sondaż: Polska gotowa na epidemię? 61,4 proc. ankietowanych: Nie

AFP
Ministerstwo Zdrowia informuje, że jak dotąd w Polsce nie stwierdzono ani jednego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirusem 2019-nCoV wywołującym chorobę COVID19. Tymczasem 61,4 proc. uczestników sondażu SW Research dla rp.pl uważa, że Polska nie jest gotowa na możliwą epidemię wirusa.

Jak dotąd z powodu zarażenia się koronawirusem na całym świecie zmarło 2811 osób, zaraziło się nim 82455 osób. Koronawirus pojawił się w grudniu 2019 roku w Chinach. Obecnie - poza Chinami - jego największe ogniska istnieją we Włoszech, Iranie i w Korei Południowej.

Poza Włochami wirus pojawił się w wielu europejskich krajach - m.in. w Niemczech, Estonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Hiszpanii, Rumunii, Chorwacji, Danii, Norwegii, Finlandii.

W Polsce jak dotąd nie potwierdzono żadnego przypadku koronawirusa. Doniesienia mediów o wykrycia choroby w Łódzkiem i w Małopolsce nie potwierdziły się.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy ich zdaniem Polska jest gotowa na możliwą epidemię koronawirusa.

Na tak zadane pytanie 61,4 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie".

24,7 proc. odpowiedziało "tak".

13,9 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

- Przygotowanie za niewystarczające uznaje 4 na 5 osób w wieku do 24 lat i prawie 60% respondentów, którzy skończyli 50 lat. Biorąc pod uwagę wysokość dochodów najwięcej osób negatywnie oceniających przygotowanie do możliwej epidemii znajduje się wśród badanych zarabiających od 3001 do 5000 zł – blisko 70%. Z uwagi na miejsce zamieszkania odsetek ten jest najwyższy pośród osób żyjących w miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców – ponad 70% z nich - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA