SMS-y i połączenia w UE - nowe stawki od 15 maja 2019

Od najbliższego czwartku cena za minutę połączenia z zagranicznym numerem w UE nie będzie mogła przekroczyć 81 groszy, a za jeden SMS na taki numer – 25 groszy.

Aktualizacja: 11.05.2019 11:22 Publikacja: 11.05.2019 10:59

SMS-y i połączenia w UE - nowe stawki od 15 maja 2019

Foto: Adobe Stock

dgk

15 maja wchodzą w życie nowe przepisy unijne nakazujące firmom telekomunikacyjnym zrównanie cen połączeń zagranicznych z obecnie obowiązującymi cenami połączeń roamingowych - przypomina Deutsche Welle.

Zmiany dotyczyć będą zarówno połączeń z sieci stacjonarnych jak i komórkowych oraz wysyłania wiadomości z numerów krajowych na numery zagraniczne w ramach UE i krajów EOG (Norwegia, Islandia i Lichtenstein). Chodzi np. o sytuację, gdy z numeru polskiego będziemy dzwonić na numer niemiecki lub norweski.

Zgodnie z rozporządzeniem (EU) 2015/2120, zmienionym rozporządzeniem (EU) 2018/1971 krajowi dostawcy usług połączeń głosowych i sms-ów zagranicznych wewnątrz Unii są zobowiązani do stosowania regulowanych cen maksymalnych (taryfy regulowanej). Nowe stawki nie mogą przekroczyć:

- 0,19 euro netto tj. 81 groszy za minutę połączenia,

- 0,06 euro netto tj. 25 groszy za wiadomość sms.

Limity w walucie polskiej są obliczone na podstawie średniej referencyjnych kursów wymiany opublikowanych przez Europejski Bank Centralny 15 stycznia, 15 lutego i 15 marca 2019 r., zgodnie z rozporządzeniem.

Przepisy zobowiązują operatorów do wprowadzenia zmian obowiązujących już umowach, a także w stosowanych wzorcach umownych. Abonenci powinni też otrzymać informację o obniżce najpóźniej miesiąc przed wejściem zmian w życie. Wystarczy podanie takiej informacji do publicznej wiadomości np. na stronie operatora.

Czy dostawcy będą mogli oferować usługi po cenach wyższych niż wskazane w rozporządzeniu? Tak, ale wyłącznie w ramach taryf alternatywnych. Chodzi tu np. takie o umowy abonamentowe, które obejmują preferencyjne stawki na połączenia także do państw spoza Unii. Zanim konsument wybierze taką taryfę, będzie musiał być poinformowany o charakterze korzyści, które w ten sposób utraci. Klient będzie też miał w każdym momencie możliwość bezpłatnego zrezygnowania z oferty i powrotu do poprzednich warunków. Nawet jeśli umowę podpisał jeszcze przed 15 maja, czyli przed wejściem przepisów w życie.

- Urzędnicy podkreślają natomiast, że wszystkie inne oferty, w tym promocyjne abonamenty czy zniżki oferowane na dane modele telefonów, są zwykłym zabiegiem marketingowym firmy i nie powinny mieć wpływu na ceny połączeń - informuje DW.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr