fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

SMS-y i połączenia w UE - nowe stawki od 15 maja 2019

Adobe Stock
Od najbliższego czwartku cena za minutę połączenia z zagranicznym numerem w UE nie będzie mogła przekroczyć 81 groszy, a za jeden SMS na taki numer – 25 groszy.

15 maja wchodzą w życie nowe przepisy unijne nakazujące firmom telekomunikacyjnym zrównanie cen połączeń zagranicznych z obecnie obowiązującymi cenami połączeń roamingowych - przypomina Deutsche Welle.

Zmiany dotyczyć będą zarówno połączeń z sieci stacjonarnych jak i komórkowych oraz wysyłania wiadomości z numerów krajowych na numery zagraniczne w ramach UE i krajów EOG (Norwegia, Islandia i Lichtenstein). Chodzi np. o sytuację, gdy z numeru polskiego będziemy dzwonić na numer niemiecki lub norweski.

Zgodnie z rozporządzeniem (EU) 2015/2120, zmienionym rozporządzeniem (EU) 2018/1971 krajowi dostawcy usług połączeń głosowych i sms-ów zagranicznych wewnątrz Unii są zobowiązani do stosowania regulowanych cen maksymalnych (taryfy regulowanej). Nowe stawki nie mogą przekroczyć:

- 0,19 euro netto tj. 81 groszy za minutę połączenia,

- 0,06 euro netto tj. 25 groszy za wiadomość sms.

Limity w walucie polskiej są obliczone na podstawie średniej referencyjnych kursów wymiany opublikowanych przez Europejski Bank Centralny 15 stycznia, 15 lutego i 15 marca 2019 r., zgodnie z rozporządzeniem.

Przepisy zobowiązują operatorów do wprowadzenia zmian obowiązujących już umowach, a także w stosowanych wzorcach umownych. Abonenci powinni też otrzymać informację o obniżce najpóźniej miesiąc przed wejściem zmian w życie. Wystarczy podanie takiej informacji do publicznej wiadomości np. na stronie operatora.

Czy dostawcy będą mogli oferować usługi po cenach wyższych niż wskazane w rozporządzeniu? Tak, ale wyłącznie w ramach taryf alternatywnych. Chodzi tu np. takie o umowy abonamentowe, które obejmują preferencyjne stawki na połączenia także do państw spoza Unii. Zanim konsument wybierze taką taryfę, będzie musiał być poinformowany o charakterze korzyści, które w ten sposób utraci. Klient będzie też miał w każdym momencie możliwość bezpłatnego zrezygnowania z oferty i powrotu do poprzednich warunków. Nawet jeśli umowę podpisał jeszcze przed 15 maja, czyli przed wejściem przepisów w życie.

- Urzędnicy podkreślają natomiast, że wszystkie inne oferty, w tym promocyjne abonamenty czy zniżki oferowane na dane modele telefonów, są zwykłym zabiegiem marketingowym firmy i nie powinny mieć wpływu na ceny połączeń - informuje DW.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA