fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Ulga w opłatach sądowych dla klientów banku

www.sxc.hu
Od piątku w sporach sądowych z bankami ich klienci: konsumenci, gospodarstwa rodzinne, będą uiszczać niższe opłaty.

Za sprawą nowelizacji przepisów opłata w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych, o których mowa w art. 5 prawa bankowego, pobierana od konsumenta albo osoby fizycznej prowadzącej gospodarstwo rodzinne wynosi 5 proc. wartości sporu lub przedmiotu zaskarżenia w wyższych instancjach, nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 1000 zł.

Nowość polega na ustanowieniu tej górnej granicy. W pozostałych sprawach wynosi ona 100 tys. zł i przy większych kwotach (dokładniej: powyżej 20 tys. zł, co w relacjach z bankami nie należy do rzadkości) występujący z pozwem czy odwołaniem uiszcza więcej niż 1000 zł.

W sprawach już wszczętych i niezakończonych do piątku stosuje się do zakończenia postępowania w danej instancji opłaty dotychczasowe. Jeżeli zaś nawet w starej sprawie konsument czy rolnik złoży apelację czy skargę kasacyjną, będzie obciążany niższą opłatą.

Pomysł zmniejszenia opłat sądowych pojawił się pod koniec prac nad ustawą znoszącą bankowy tytuł egzekucyjny i miał złagodzić przestawienie sporów na tle kredytów na ścieżkę sądową.

podstawa prawna: ustawa z 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o kosztach sądowych DzU z 31 marca 2016 r., poz. 421

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA