Trybunał UE: konsument może zwrócić towar po zdjęciu folii ochronnej

Prawo konsumenta do odstąpienia od umowy w przypadku zakupu przez Internet ma zastosowanie do materaca, z którego folia ochronna została zdjęta po dostarczeniu klientowi. Co z higieną? Zdaniem Trybunału w Luksemburgu o to może zadbać sprzedawca.

Aktualizacja: 27.03.2019 11:51 Publikacja: 27.03.2019 11:15

Trybunał UE: konsument może zwrócić towar po zdjęciu folii ochronnej

Foto: Adobe Stock

Tak samo, jak w przypadku odzieży,  przedsiębiorca jest w stanie sprawić, iż materac, dzięki czyszczeniu lub dezynfekcji, będzie nadawać się do ponownej sprzedaży, bez uszczerbku dla wymogów w zakresie ochrony zdrowia lub higieny - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w dzisiejszym orzeczeniu.

Czytaj też:

Czego konsument nie zwróci do e-sklepu

Zwroty towarów to zmora e-sklepów. Taniej jest niszczyć, niż oferować ponownie

Zwrot towaru kupionego w internecie: nie zawsze masz 14 dni na odstąpienie od umowy

Towar nie przypadł do gustu

Sascha Ledowski kupił materac poprzez stronę internetową niemieckiego przedsiębiorstwa prowadzącego sprzedaż internetową poprzez stronę Slewo.com. Po otrzymaniu towaru zdjął folię ochronną, w którą zapakowany był materac. Następnie odesłał materac do Slewo, żądając zwrotu ceny zakupu - 1 094,52 euro oraz kosztów odesłania.

Unijne przepisy konsumenckie przewidują, że w przypadku towaru zamówionego przez Internet (zakupionego na odległość) konsument ma prawo odstąpić od umowy  w ciągu 14 dni bez podawania jakichkolwiek powodów. Sklep internetowy nie może uzależniać odstąpienia przez konsumenta od umowy zawartej na odległość od zwrotu towaru w oryginalnym opakowaniu, które nie jest przedmiotem sprzedaży, a służy jedynie do zabezpieczenia produktu. Jest wskazane jednak, aby w miarę możliwości zwracana rzecz była zapakowana w oryginalne opakowanie.

Slewo uważa, że S. Ledowski nie mógł skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy, bowiem unijna dyrektywa konsumencka wyłącza takie prawo w odniesieniu do  „zapieczętowanych towarów, które nie nadają się do zwrotu ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, a których opakowanie zostało po dostarczeniu otwarte".

Konsument chce wiedzieć co kupuje

Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech, który ma rozpatrzyć spór między Slewo a konsumentem, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy towar taki jak materac, z którego konsument zdjął folię ochronną po dostarczeniu, objęty jest wyłączeniem ustanowionym przez dyrektywę.

W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał Sprawiedliwości udzielił na to pytanie odpowiedzi przeczącej.

- Prawo do odstąpienia od umowy ma na celu ochronę konsumenta w szczególnej sytuacji sprzedaży na odległość, w której nie ma on w praktyce możliwości obejrzenia towaru. Poprzez to prawo zostaje zatem wyrównana niekorzystna dla konsumenta sytuacja związana z zawarciem umowy na odległość, ponieważ konsumentowi przysługuje stosowny termin na zastanowienie się, w ramach którego może on obejrzeć i wypróbować zakupiony towar w zakresie niezbędnym do stwierdzenia jego charakteru, cech i funkcjonowania - wyjaśnił TSUE.

Można użyć przed zwrotem

Unijny Trybunał przyznał, że charakter towaru może uzasadniać zapieczętowanie jego opakowania ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, a otwarcie zapieczętowanego opakowania takiego towaru pozbawia go gwarancji w zakresie ochrony zdrowia lub higieny.

- Po otwarciu przez konsumenta zapieczętowanego opakowania, a zatem po pozbawieniu towaru gwarancji w zakresie ochrony zdrowia lub higieny, istnieje ryzyko, że towar ten może nie zostać już ponownie użyty przez osobę trzecią, a w związku z tym nie będzie już mógł być ponownie sprzedany - stwierdził TSUE.

Nie dotyczy to jednak materaca takiego, jaki był przedmiotem sporu w tej sprawie.

- Taki materac, nawet potencjalnie używany, nie jest definitywnie niezdatny do ponownego użycia przez inną osobę lub do ponownej sprzedaży. Wystarczy przypomnieć chociażby, że jeden i ten sam materac służy kolejnym klientom hotelu, że istnieje rynek sprzedaży używanych materacy i że materace, które zostały użyte, mogą zostać dogłębnie wyczyszczone - argumentował TSUE.

Materac jak bluzka

Poza tym, w świetle prawa do odstąpienia od umowy, materac może zostać zrównany z odzieżą, czyli kategorią, w przypadku której dyrektywa wyraźnie przewiduje możliwość odesłania po przymiarce - stwierdził unijny Trybunał w uzasadnieniu wyroku.

- Takie zrównanie tych dwóch kategorii towarów jest możliwe, ponieważ nawet w przypadku bezpośredniego kontaktu tych towarów z ciałem człowieka można domniemywać, że przedsiębiorca jest w stanie sprawić, że dzięki czyszczeniu lub dezynfekcji towary te będą nadawać się do ponownego użycia przez osobę trzecią, a co za tym idzie – do ponownej sprzedaży, bez uszczerbku dla wymogów w zakresie ochrony zdrowia lub higieny - wskazał TSUE.

Podkreślił jednak, że zgodnie z dyrektywą konsument odpowiada za wszelkie zmniejszenie wartości towaru wynikające z obchodzenia się z nim w sposób inny niż jest to konieczne do stwierdzenia jego charakteru, cech i funkcjonowania, bez utraty prawa do odstąpienia od umowy.

Innymi słowy - można zwrócić rozpakowany materac, ale nie powinien być np. poplamiony.

sygn. akt C-681/17

Tak samo, jak w przypadku odzieży,  przedsiębiorca jest w stanie sprawić, iż materac, dzięki czyszczeniu lub dezynfekcji, będzie nadawać się do ponownej sprzedaży, bez uszczerbku dla wymogów w zakresie ochrony zdrowia lub higieny - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w dzisiejszym orzeczeniu.

Czytaj też:

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP