Jemen: Ponad 7,5 tys. dzieci zabitych lub okaleczonych

Według opublikowanego dziś raportu ONZ w ciągu 5 lat w Jemenie zginęło lub zostało trwale okaleczonych ponad 7,5 tys. dzieci. Najprawdopodobniej jest ich ich znacznie więcej.

Aktualizacja: 29.06.2019 20:25 Publikacja: 29.06.2019 19:31

Jemen: Ponad 7,5 tys. dzieci zabitych lub okaleczonych

Foto: AFP

Dzieci ginęły lub odniosły rany w wyniku nalotów, ostrzałów, ataków samobójczych, w wyniku eksplozji min i niewybuchów - wyliczają autorzy raportu ONZ.

Od 1 kwietnia 2013 do 31 grudnia 2018 zanotowano 11 779 przypadków każdego rodzaju przemocy i łamania prawa wobec dzieci.

Najprawdopodobniej przypadków tych - zarówno okaleczeń, jak i zgonów dzieci - będzie dużo więcej, bo monitorowanie sytuacji  nieletnich w Jemenie jest już niezwykle trudne, jeśli wręcz nie niemożliwe.

Raport, który sygnuje sekretarz generalny OZN Antonio Guterres, wskazuje, że ciężar konfliktu, który spowodował śmierć tysięcy ludzi i najgorszy od lat kryzys humanitarny, ponoszą głównie dzieci. W najbiedniejszym kraju regionu panuje skrajny głód, który zmusza mieszkańców Jemenu nawet do jedzenia liści z drzew i krzewów nie mających dla człowieka jakichkolwiek wartości odżywczych.

Choć, jak zauważa specjalna przedstawicielka ONZ ds. sytuacji dzieci w konfliktach zbrojnych, Virginia Gamba, strony dokonały pewnych starań, by poprawić sytuację najmłodszych, to w okresie, o którym mowa w raporcie, "ich cierpienie stało się wręcz przerażające".

Śmierć i trwałe okaleczenia to nie jedyne dotkliwe konsekwencje konfliktu dla nieletnich. Doprowadził on również do sytuacji werbowania dzieci do walki przez strony konfliktu, przy czym liczba wykorzystywanych w tym celu dzieci, choć wciąż niedokładna, musi być liczona w tysiącach.

Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety
Konflikty zbrojne
Podwodna wojna hybrydowa zagraża miliardowi cywilów w państwach NATO
Konflikty zbrojne
Izraelski odwet na odwet? Co w USA wiedzą o ewentualnym ataku na Iran
Konflikty zbrojne
Torturowany Ukrainiec szuka sprawiedliwości w Argentynie. Pierwszy taki przypadek