fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Izrael: Rozbito żydowską grupę terrorystyczną

AFP
Po raz pierwszy od lat izraelskim służbom udało się rozpracować komórkę terrorystyczną, której ofiarami byli Palestyńczycy.

Izraelski kontrwywiad Szin Bet trafił na trop żydowskiej organizacji terrorystycznej, która rozpoczęła działalność jeszcze przed ostatnią falą ataków palestyńskich nożowników.

Siedmiu członkom komórki terrorystycznej przedstawiono właśnie akt oskarżenia dotyczący ataków na Palestyńczyków na ziemiach okupowanych. Podpalali samochody, wrzucali wojskowe granaty gazowe do palestyńskich domów. Gromadzili przy tym broń, zamierzając jej użyć w przyszłości przeciwko swym wrogom. Wszyscy pochodzą z osiedla ortodoksyjnych Żydów Nahliel na okupowanym Zachodnim Brzegu.

W sumie aresztowano do tej pory 20 członków organizacji, która powstała trzy–cztery lata temu. Wśród nich podpalacze z miejscowości Duma, gdzie latem ubiegłego roku zginęła palestyńska rodzina, w tym 18-miesięczne dziecko. Do grupy tej należą także mordercy palestyńskiego nastolatka, który dwa lata temu zginął w pożarze wywołanym przez żydowskich terrorystów. Zostali już skazani na kary wieloletniego więzienia.

Dalszych 30 osób jest objętych śledztwem. Wiele z nich znajduje się w areszcie domowy lub ma zakaz opuszczania miejscowości, w których mieszkają. W areszcie śledczym przebywa od lata ubiegłego roku organizator siatki terrorystycznej, którym jest prawdopodobnie 24-letni Meir Ettinger. Jak wynika z relacji izraelskich mediów, jest on założycielem organizacji o nazwie Rewolta. Jej celem nie jest bynajmniej walka z Palestyńczykami w imię rozszerzenia terytorium państwa żydowskiego.

Rewolta organizuje prowokacyjne zamachy, licząc na wywołanie niepokojów społecznych w Izraelu, których następstwem ma być ukształtowanie na nowo systemu politycznego państwa żydowskiego. Meir Ettinger jest uczniem znanego rabina Icchaka Ginsburga, jednego z religijnych ortodoksów odrzucających istnienie państwa Izrael w obecnej postaci, proponując zastąpienie go królestwem żydowskim po nadejściu Mesjasza. Jak wynika z uzyskanych przez Szin Bet dokumentów, założyciel Rewolty nie jest jednak do końca zwolennikiem żydowskiej ortodoksji religijnej. Przyświecają mu zdecydowanie bardziej przyziemne cele bliskie anarchizmowi. Tym różni się organizacja Ettingera od innych organizacji terrorystycznych, które funkcjonowały w Izraelu, jak chociażby grupa „Żydowskie podziemie" działająca w latach 80. ubiegłego wieku. Była jednak mocno osadzona w środowisku izraelskich osadników na ziemiach okupowanych.

Żydowski terroryzm był w przeszłości najczęściej odpowiedzią na akty tego rodzaju ze strony Palestyńczyków. W przypadku Rewolty jest nieco inaczej. Jej działalność radykalizuje jednak dodatkowo niektóre środowiska palestyńskie prowokując kolejne ataki nożowe. I nie tylko. Niedawno w Jerozolimie w autobusie wybuchła bomba, raniąc 21 osób.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA