fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Izrael burzy szkolne klasy na Zachodnim Brzegu

stock.adobe.com
Izraelskie władze doprowadziły do zburzenia dwóch szkolnych klas na Zachodnim Brzegu, których budowę sfinansowano ze środków UE. Powód? Klasy będące częścią szkoły dla beduinów miały zostać zbudowane nielegalnie.

Palestyńczycy potępili działanie Izraela.

Władze izraelskie podkreślają, że burzenie nielegalnie wzniesionych budynków to realizowanie wyroków sądów wymierzonych w samowolę budowlaną Palestyńczyków. Z kolei Palestyńczycy uważają te działania za element strategii zmierzającej do odbierania zajmowanego przez nich terytorium, które potem ma być zasiedlane przez żydowskich osadników.

Tym razem zburzono dwie klasy - zbudowane poza głównym gmachem szkoły w Abu Nuwar. Teren rozbiórki ochraniały izraelskie służby bezpieczeństwa.

Reuters podaje, powołując się na Palestyńczyków, że już po raz piąty od 2016 roku Izrael niszczy nieruchomości składające się na zespół szkolny w Abu Nuwar. Za każdym razem lokalni mieszkańcy - korzystając z pomocy organizacji pozarządowych i środków pomocowych od UE - odbudowują zniszczone budynki.

- UE domagała się od Izraela niejednokrotnie, żeby nie burzył projektów finansowanych przez UE, których celem jest poprawa poziomu życia Palestyńczyków - oświadczył Shadi Othman z biura UE w Jerozolimie.

Palestyński polityk Saeb Erekat napisał na Twitterze, że zburzenie dwóch klas to "kontynuacja gwałcenia przez Izrael prawa międzynarodowego, której celem jest złamanie woli Palestyńczyków".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA