fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Nitras do Kaczyńskiego: Gomułce się nie udało

Kohls, Ulrich, extracted by Fredy.00 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
"Warto pamiętać, ze (Władysław) Gomułka w 1967 kiedy zobaczył jakie są skutki jego słów odbierających polskim żydom prawo do patriotyzmu tez próbował zatrzymać tę falę. Nie dał rady" - napisał na Twitterze poseł PO Sławomir Nitras.

"Wylało się. Także panie Kaczyński. Po co było zaczynać?" - pyta Nitras.

Nitras nawiązuje do słów Jarosława Kaczyńskiego, który w czasie obchodów miesięcznicy smoleńskiej 10 lutego mówił m.in. że "antysemityzm to ciężka choroba duszy i umysłu, którą musimy zdecydowanie odrzucać" dodając, że antysemityzm "podpowiada diabeł".

To reakcja prezesa PiS na niektóre reakcja na konflikt Polski z Izraelem o nowelizację ustawy o IPN. Kiedy prezydent Andrzej Duda rozważał czy podpisać nowelizację (ostatecznie podpisał ją, kierując jednocześnie przepisy do TK) pod Pałacem Prezydenckim doszło do demonstracji nacjonalistów, na której pojawiło się m.in. antysemickie hasło "Zdejmij jarmułkę - podpisz ustawę".

W latach 1967-1968 walka o władzę na szczycie PZPR doprowadziła do pojawienia się fali antysemityzmu związanej m.in. z działalnością Mieczysława Moczara - która doprowadziła do ataków na tzw. syjonistów i zmuszenia do wyjazdu z Polski wielu polskich Żydów, którzy przetrwali Holokaust.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA