fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Biura w Warszawie rozchodzą się jak ciepłe bułeczki

W drugiej połowie przyszłego roku Getin Noble Bank przeniesie swoją siedzibę do kompleksu The Warsaw HUB
materiały prasowe
Na stołecznym rynku biur kolejne rekordy. Tylko w III kw. firmy podpisały umowy najmu na 284 tys. mkw. Największy plac budowy to Wola. Rośnie zainteresowanie Mokotowem.

Od początku roku wynajęto w Warszawie niemal 690 tys. mkw. powierzchni – podaje firma doradcza JLL w najnowszym raporcie. Analitycy odnotowali aż 11 transakcji najmu na ponad 10 tys. mkw., z czego dwie opiewały na ponad 40 tys. mkw. – Warszawa po raz kolejny potwierdza swoją siłę gospodarczą i pozycję biurowego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej – komentuje Łukasz Dziedzic, starszy konsultant w dziale badań rynku i doradztwa w JLL.

Największą umową – i to nie tylko w tym roku, ale w całej historii polskiego rynku – był przednajem powierzchni w Mennicy Legacy Tower. mBank zawarł umowę na niemal 46 tys. mkw. Kolejną spektakularną transakcją było odnowienie najmu Orange Polska w Miasteczku Orange na prawie 45 tys. mkw. Jak podają eksperci JLL, pierwszą trójkę zamyka odnowienie najmu T-Mobile na ponad 27 tys. mkw. w budynku Marynarska 12 na Mokotowie.

Eksperci zwracają uwagę na dynamiczny wzrost przednajmów. Gotowe biura są coraz mniej dostępne, dlatego firmy rozważają wynajem powierzchni w budowanych dopiero obiektach.

JLL podaje, że od stycznia do końca września tego typu umowami objęto aż 184 tys. mkw. biur. To o 32 proc. więcej w porównaniu z 2018 rokiem.

O świetnej koniunkturze na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie mówią też eksperci firmy doradczej Savills.

– To bez wątpienia rok dużych transakcji. W wakacje rynek zamiast zwolnić, przyśpieszył – podkreśla Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych (reprezentacja wynajmującego) w Savillsie. – Mamy tym samym szansę na pobicie zeszłorocznego rekordu popytu. Nawet jeśli tak się nie stanie, to wartość transakcji najmu i tak z pewnością będzie bardzo wysoka, a osiągnięcie takiego poziomu aktywności najemców drugi rok z rzędu potwierdza bardzo dobrą kondycję rynku biurowego w Warszawie. Savills podaje, że w trzecim kwartale roku rynek nieruchomości biurowych w Warszawie wzbogacił się o 61,7 tys. mkw. powierzchni.

Największy nowy obiekt to Wola Retro (Develia; 24,5 tys. mkw.). – Łącznie od początku roku w Warszawie przybyło już ponad 142 tys. mkw. biur, co zwiększyło całkowite zasoby stolicy do 5,6 mln mkw. – podają autorzy raportu Savillsa.

W czwartym kwartale deweloperzy planują oddać aż 120 tys. mkw., ale, jak zastrzegają analitycy, niewykluczone jest przesunięcie niektórych inwestycji na 2020 rok.

Z danych Savillsa wynika, że w stolicy buduje się 760 tys. mkw. powierzchni, z czego ponad połowa jest już objęta umowami przednajmu lub listami intencyjnymi. Zdecydowanie największym placem budowy jest Wola w pobliżu ronda Daszyńskiego, gdzie powstaje prawie 415 tys. mkw. biur.

Średnia stopa pustostanów na koniec września obniżyła się do 8,2 proc. Do końca roku pustych biur prawdopodobnie jeszcze ubędzie. Na Mokotowie jest ich 13,7 proc., a w centralnych lokalizacjach – 5,5 proc.

W tzw. centralnym obszarze biznesu i w centrum czynsze nominalne wahają się od 22,50 do 25,50 euro za mkw. miesięcznie za powierzchnie na najwyższych piętrach wieżowców. W najlepszych budynkach na Służewcu stawki to 13–15,00 euro za mkw.

– Rekordowy popyt przełożył się na usztywnienie warunków najmu w centralnych lokalizacjach – komentuje Daniel Czarnecki. – Powoli rośnie też zainteresowanie Mokotowem, co w nadchodzących kwartałach powinno się przełożyć na większą liczbę transakcji najmu w tej części Warszawy. Po okresie pewnej stagnacji na Służewcu mamy do czynienia z falą remontów nieruchomości. Odnowione budynki z pewnością mają szansę przyciągnąć najemców.

– Warszawskie biura wynajmują się w niesłychanym tempie – potwierdza Mikołaj Sznajder, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych w CBRE.

Eksperci tej firmy doradczej podają, że wartość inwestycji w III kwartale wyniosła prawie 662 mln euro. Najwyższa w historii kwota 386 mln euro została wydana na zakup biurowca Warsaw Spire.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA