To dla nas wielki honor, że właśnie my, redaktorzy dzisiejszej „Rzeczpospolitej", możemy świętować stulecie. Na sto lat tytułu przygotowaliśmy szereg publikacji, akcji i wydarzeń. Obok kongresu gospodarczego, specjalnego numeru w stulecie i licznych innych przedsięwzięć planujemy publikację na łamach „Plusa Minusa" cyklu tekstów poświęconych zasłużonym Polkom żyjącym i działającym na przestrzeni ostatnich stu lat.

To będzie nasz skromny hołd dla naszych wielkich rodaczek, które współtworzyły, jak Maria Curie-Skłodowska, Agnieszka Holland czy Olga Tokarczuk, zręby światowej kultury, ale także mniej niezwykłych kobiet, których życiorysy splatały się z zawiłymi losami Polski w ciągu ostatnich stu lat.

Często nie będą to postaci powszechnie znane i rozpoznawalne, zawsze jednak zasłużone dla naszego kraju – dzięki patriotyzmowi, odwadze i ofiarności, dzięki działalności społecznej czy aktywności politycznej, ale także osiągnięciom naukowym, artystycznym i biznesowym.

Na początek prezentujemy sylwetkę Ireny Pannenkowej, działaczki niepodległościowej, dziennikarki, a w czasie wojny więźnia Ravensbrück i Majdanka. Lista propozycji nie jest zamknięta. Zapraszamy czytelników „Rz" i „Plusa Minusa" do jej współtworzenia. Kandydatury wybitnych Polek, których losy zasługują na przypomnienie na naszych łamach, prosimy zgłaszać na adres 100kobietRP@rp.pl.