Reklama
Rozwiń

Przemysł na zakręcie

W żadnej firmie hasło „będą zwolnienia" nie brzmi dobrze. Pytanie jednak, z czego wynikają takie decyzje i czy w ostatecznym rozrachunku wszystkim nie wychodzi to na dobre?

Aktualizacja: 05.09.2019 21:41 Publikacja: 05.09.2019 21:22

Przemysł na zakręcie

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Ten komentarz mógł być poświęcony wyłącznie społecznym konsekwencjom trendu robotyzacji produkcji. Mamy bowiem modelową sytuację uprawniającą do takiego lamentu: w polskich zakładach Volkswagena część pracowników zostanie zastąpiona przez 450 nowych robotów, dzięki którym proces budowy karoserii będzie zautomatyzowany w 80 proc.

Maszyny wypierają ludzi, co gorsza, w zagranicznej firmie, która woli roboty od naszych wykwalifikowanych kadr. Można by napisać o kolejnym sukcesie naszego kraju – potężny koncern podejmuje decyzję o rozbudowie i modernizacji swoich zakładów w Polsce, przeznaczając na to ok. 2 mld zł. Jest się z czego cieszyć – stajemy się znaczącym centrum produkcji samochodów dostawczych, wszak obok Volkswagena swój gliwicki zakład na produkcję aut użytkowych przestawiać będzie także koncern PSA, do którego należy teraz fabryka Opla. Mamy zatem modelową sytuację uprawniającą do dumy ze znakomitego gruntu, jaki nasz kraj przygotował dla inwestorów. Jednak komentarz nie będzie o tym.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Ukraina po 3,5 roku wojny: wiatr wieje w oczy, pomoc wygasa, a planu B brak
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Panika nad wyschniętą kałużą
Opinie Ekonomiczne
ArcelorMittal odpowiada Instratowi
Opinie Ekonomiczne
Jak zasypać Rów Mariański deficytu finansów publicznych w Polsce
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Cud zielonej wyspy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama