- W sobotę 27 czerwca nad miejscowościami powiatu jasielskiego przeszła potężna ulewa i nawałnica, wywołując błyskawiczną powódź i powodując gigantyczne spustoszenia. Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy Trzcinicy, Jasła, a także wiosek w gminie Skołyszyn – podaje Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Podkreśla, że wielu ludzi straciło dosłownie wszystko, a w domach – pozostały jedynie puste, mokre ściany. Natomiast meble, łóżka, pralki, lodówki, podłogi – nadają się jedynie do wyrzucenia. Skala zniszczeń jest porażająca! Biskup rzeszowski Jan Wątroba obejmuje modlitwą wszystkich poszkodowanych przez powódź w naszej diecezji, a także wolontariuszy pomagających w walce z żywiołem.

W związku z zaistniałą sytuacją, ksiądz biskup zarządził zbiórkę do puszek we wszystkich kościołach diecezji na niedzielę – 5 lipca – podał Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Dziś we wszystkich kościołach diecezji rzeszowskiej będzie na ten cel przeprowadzona zbiórka do puszek. Podobna zbiórka prowadzona jest też w kościołach archidiecezji krakowskiej.

Pomóc też można wysyłając SMS o treści Ulewy na numer 72052 (koszt 2,46 zł) czy wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: Ulewy).

Caritas ruszył też z pomocą poszkodowanym. - W ostatnich dniach nasza diecezja została po raz kolejny doświadczona lokalnymi powodziami i podtopieniami. Jak w poprzednich latach przychodzimy z konkretną pomocą osobom poszkodowanym przez powódź- informuje Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Apeluje też, aby proboszczowie parafii, które zostały dotknięte tą klęską, aby jak najszybciej poinformowali swoich parafian o możliwości ubiegania się o pomoc ze strony Caritas. Może być ona udzielona rodzinom, którym zostały zalane pomieszczenia mieszkalne, a przyznaną kwotę można będzie wydać na zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych związanych z remontem domu, na zakup zniszczonych mebli oraz tylko dużego zniszczonego przez wodę AGD (pralka, lodówka, kuchenka gazowa). - Pomoc będzie przyznawana na podstawie wypełnionego wniosku, opieczętowanego i podpisanego przez księdza proboszcza. Jego złożenie wniosku jest równoważne z przyjęciem wszystkich zasad związanych z obowiązkiem rozliczenia przyznanej pomocy w formie – podkreśla krakowski Caritas.