fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Australia: Dym z pożarów zagraża obrazom Picassa

AFP
Żadna stolica na świecie nie ma obecnie tak złej jakości powietrza jak Canberra, stolica Australii. W związku z zagrożeniem, jakie dym z trawiących Australię pożarów stwarza dla dzieł Pablo Picassa i Henriego Mattisse'a pokazywanych na wystawie w National Gallery of Australia, największe w Australii muzeum sztuki było w poniedziałek zamknięte - informuje Reuters.

Canberra - jak zaznacza Reuters - nie jest bezpośrednio zagrożona przez pożary, ale niebo nad miastem zasnute jest dymem w związku z pożarami trawiącymi znaczne połacie kraju.

W związku ze skrajnie złą jakością powietrza w mieście dyrekcja The National Gallery of Australia zdecydowała się nie otwierać muzeum 6 stycznia, aby chronić m.in. obrazy Picassa i Matisse'a, w tym dzieła wypożyczone z Muzeum Picassa w Paryżu. 

Na wystawie w muzeum w Canberze prezentowane są m.in. portrety żony Picassa, Olgi i jego kochanki, Marie-Therese, wypożyczone z muzeum w Paryżu.

Trwające od kilku miesięcy pożary objęły ponad 8 mln hektarów powierzchni Australii. W pożarach zginęły co najmniej 24 osoby i nawet do pół miliarda zwierząt.

Władze Canberry zalecają mieszkańcom, aby - w związku ze złą jakością powietrza - unikali aktywności fizycznych pod gołym niebem. Wiele firm, a także liczne urzędy, nakazały części swoich pracowników pozostanie w domach.

Zdjęcia NASA wskazują, że chmura dymu znad wschodniego wybrzeża Australii kieruje się obecnie w stronę Nowej Zelandii, a w ciągu tygodnia może dotrzeć do Ameryki Południowej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA