fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Śledczy: Przyczyną pożaru Notre Dame prawdopodobnie zwarcie elektryczne

AFP
Śledczy uważają, że najprawdopodobniej zwarcie elektryczne było przyczyną poniedziałkowego pożaru w katedrze Notre Dame - powiedział w czwartek funkcjonariusz policji, cytowany przez agencję Associated Press.

Francuski urzędnik, który z AP rozmawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że śledczy dokonali wstępnej oceny stanu katedry w środę, ale nie mają jeszcze możliwości przeszukania zniszczonego wnętrza Notre Dame z powodu zagrożenia bezpieczeństwa. Rozmówca agencji dodał, że obecnie nadwyręzone ściany katedry zostały podbite drewnianymi deskami.

W czwartek po południu prezydent Emmanuel Macron zorganizował ceremonię w Pałacu Elizejskim, aby podziękować setkom strażaków, którzy walczyli przez wiele godzin z pożarem katedry. Strażacy ratowali także wiele ważnych zabytków i dzieł sztuki z wewnątrz katedry.

Macron zapowiedział, że strażacy otrzymają Medal Honoru za odwagę i poświęcenie.

Śledczy na razie uważają, że pożar wybuchł przez przypadek i przesłuchują zarówno pracowników z katedry, jak i robotników, którzy przeprowadzali renowację. Według biura prokuratora w Paryżu około 40 osób zostało przesłuchanych do czwartku.

Źródło: rp.pl / AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA