fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Interpretacje podatkowe

PIT: stawki liniowej się nie dziedziczy

123RF
Jeśli spadkobierca przedsiębiorcy chce rozliczać biznes według stawki 19 proc. PIT, musi w terminie zawiadomić o tym fiskusa.

Córka przedsiębiorcy, która staje się wspólnikiem spółki komandytowej, nie przejmuje w spadku prawa do rozliczenia stawką liniową. Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że jeśli kobieta nie zawiadomiła w ustawowym terminie o wyborze 19 proc. PIT, zapłaci podatek według skali.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która wraz z siostrą nabyła w równych częściach spadek po ojcu zmarłym w lipcu 2018 r. W skład spadku weszły prawa i obowiązki ojca jako komandytariusza spółki. Kobieta zapytała, czy może płacić 19 proc. PIT. Jak poinformowała, jej ojciec złożył w styczniu 2017 r. oświadczenia o wyborze tej formy rozliczenia. Jej zdaniem ona jako spadkobierca skutecznie nabyła prawo do stawki liniowej. Zgodnie z art. 97 § 1 oraz § 2 ordynacji podatkowej spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Dyrektor KIS uznał jednak jej stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że spółka komandytowa jest spółką osobową. Podatnikami zaś są jej wspólnicy. Płacą daninę proporcjonalnie do ich prawa do udziału w zysku.

Z kolei dochód osiągnięty z tytułu udziałów w spółce komandytowej podlega co do zasady opodatkowaniu według skali, czyli stawek 18 i 32 proc. PIT. Może być rozliczany podatkiem liniowym 19 proc., jeśli podatnik spełni określone w ustawie wymogi. Warunkiem koniecznym jest złożenie oświadczenia o wyborze tego sposobu rozliczenia. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. trzeba to zrobić do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym osiągnięto pierwszy przychód z działalności w roku podatkowym.

„Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do opodatkowania dochodu z tytułu uczestnictwa w spółce (które nabyła w drodze spadku po zmarłym ojcu) 19-proc. stawką podatku dochodowego, zgodnie z art. 30c ustawy o PIT. Wnioskodawczyni nie złożyła bowiem w ustawowym terminie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania" – napisał w interpretacji dyrektor KIS.

Wyjaśnił, że kobieta – na podstawie art. 924 oraz art. 925 kodeksu cywilnego – nabyła spadek z dniem śmierci ojca, czyli 14 lipca 2018 r. W związku z tym stała się wspólnikiem spółki komandytowej. Zgodnie z interpretacją momentem, od którego należy rozpoznawać przychody, jest ten, w którym spadkobierczyni przystąpiła do spółki. A to oznacza, że przychody uzyskane przez spółkę od tego dnia stanowiły również przychód wnioskodawczyni – proporcjonalnie do jej udziału w zysku.

„Oświadczenie o wyborze stawki liniowej powinno być zatem złożone nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (tj. w dniu przystąpienia do spółki). O skuteczności oświadczenia decyduje bowiem dzień uzyskania pierwszego przychodu" – czytamy.

Dopiero w kolejnych latach kobieta ma prawo zmienić sposób rozliczenia na tzw. metodę liniową, pod warunkiem złożenia stosownego oświadczenia w wymaganym ustawowo terminie.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2 -1.4011. 567. 2018.1.KU

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA