Aktualizacja: 30.05.2021 15:06 Publikacja: 30.05.2021 00:01
Przez dłuższy czas mowa była o lokalizacji na placu Askańskim w sąsiedztwie ruin dworca Anhalter Bahnhof w centrum Berlina (na zdjęciu).
Foto: stock.adobe.com
Jest jasne, że tzw. polski pomnik (Polendenkmal) powstanie, co jest konsekwencją ubiegłorocznej uchwały Bundestagu, który wezwał rząd do utworzenia w eksponowanym miejscu w centrum Berlina miejsca pamięci, spotkań i dyskusji poświęconego „polskim ofiarom II wojny światowej i narodowosocjalistycznej okupacji Polski". Nadal nie wiadomo jednak, gdzie je umieścić.
Przez dłuższy czas mowa była o lokalizacji na placu Askańskim w sąsiedztwie ruin dworca Anhalter Bahnhof w centrum Berlina. Miejsce to jest właściwie zwieńczeniem powstałego w ostatnich latach traktu, przy którym znajduje się galeria miejsc upamiętniających wydarzenia najnowszej historii, w tym zbrodniczą wojnę Trzeciej Rzeszy. Począwszy od pomnika Holokaustu nieopodal Bramy Brandenburskiej, niedaleko miejsca pamięci homoseksualistów mordowanych przez nazistów, a także pomnika na cześć pomordowanych Sinti i Romów, poprzez muzeum Topografii Terroru w miejscu, gdzie znajdowały się główne siedziby Gestapo i SS, po gotowe już muzeum ucieczek i wypędzeń Niemców po II wojnie, w tym z Polski, oraz powstający potężny gmach Muzeum Uchodźstwa (Exil Museum), czyli emigracji z Niemiec. Jest więc plac Askański miejscem o niezwykle silnej symbolice historycznej.
Prokuratura we Wrocławiu wszczęła śledztwo dotyczące nieprawidłowości finansowych w Centrum im. Willy’ego Brandt...
W narracji rosyjskiej zmienił się język opisu zwycięstwa w II wojnie światowej: z oddania hołdu poległym i uczcz...
Kilkadziesiąt najważniejszych europejskich think tanków spotka się w Warszawie i Toruniu, aby rozmawiać o przysz...
W trakcie ekshumacji prowadzonej w Puźnikach w Ukrainie naukowcy wydobyli szczątki co najmniej 42 osób – podało...
Tymczasowy pomnik polskich ofiar nie zostanie odsłonięty w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. „Rzeczpo...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas