fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Eurocash buduje hybrydową flotę

123RF
Największą w Polsce flotę samochodów hybrydowych będzie mieć działająca w branży handlu hurtowego firma Eurocash. Do posiadanych 2,3 tys. pojazdów dołączy przeszło 400 aut Toyota Yaris Hybrid.

Będą pierwszymi samochodami z napędem alternatywnym użytkowanymi przez Eurocash. Zamówienie sfinansuje firma Carefleet specjalizująca się w długoterminowym wynajmie samochodów, natomiast zrealizuje je Toyota Bielany, jeden z największych dealerów Toyoty w Polsce.

400 yarisów z napędem hybrydowym i automatyczną, bezstopniową skrzynią biegów to nowe modele, które dopiero będą wchodzić na polski rynek. - Są wyposażone w system bezpieczeństwa Toyota Safety Sense, w skład którego wchodzi m.in. układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia, automatyczne wycieraczki czy sygnalizacja niezamierzonego opuszczania pasa ruchu – informuje Sebastian Pechman, kierownik działu floty w Toyota Bielany. Jak stwierdził, auta mają się wpisywać w potrzeby Eurocash, która zwracała uwagę zarówno na aspekty ekologiczne jak i ekonomiczne.

– W ubiegłym roku wymienialiśmy w naszych magazynach oświetlenie na żarówki typu LED, znacznie poprawiające zużycie energii. Następnie zaczęliśmy przyglądać się ciężarówkom, w których tak prosta czynność jak montaż owiewek znacząco redukuje opór powietrza, a w rezultacie zmniejsza zużycie paliwa. Teraz przyszedł czas na znacznie większy krok, tj. zakup samochodów hybrydowych – mówi Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash. Jego zdaniem, uzupełnianie firmowych flot o samochody hybrydowe stanie się trendem wśród przedsiębiorstw.

Jak na razie, udział samochodów z alternatywnymi rodzajami napędów we flotach polskich firm jest znikomy. Według Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), w ub. roku wynosił 0,3 proc. wszystkich aut, jakie zaoferowały firmy zrzeszone w PZWLP, wśród których było 416 hybryd. Transakcja Carefleet z Eurocash oznacza jednak podwojenie tej liczby.

Toyota jest liderem w sprzedaży samochodów z napędem hybrydowym. W pierwszym kwartale 2017 roku w Europie sprzedaż hybryd tego japońskiego producenta podskoczyła w ujęciu rocznym o połowę do 106 tys. sztuk. Obecnie hybrydy stanowią 40 proc. sprzedaży Toyota Motor Europe. Do tego wyniku przyczynił się sukces nowego crossovera, Toyoty C-HR, którego 80% całkowitej sprzedaży stanowią wersje hybrydowe. Yaris jest natomiast drugi w rankingu popularności hybrydowych modeli marki.

Hybrydowe toyoty bardzo dobrze sprzedają się także w Polsce. Plany na cały 2017 rok zakładają sprzedaż nawet 14 tys. samochodów z napędem hybrydowym. W ub. roku flotę hybrydowych toyot auris zamówiła Ergo Hestia. Ubezpieczyciel zapowiadał, że wymieni wszystkie samochody swoich mobilnych rzeczoznawców na auta hybrydowe, aby zredukować emisję spalin do atmosfery o ponad jedną trzecią.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA