fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Francuski rząd ograniczy wojny cenowe po zamieszkach wywołanych promocją na Nutellę

123rf.com
Ceny płacone rolnikom we Francji będą zależne od kosztów produkcji. Rząd uważniej przyjrzy się praktykom dumpingowym sklepów i zmniejszy zakres promocji w hipermarketach – donosi Bloomberg.

W środę rząd prezydenta Emmanuela Macrona przedstawił środki mające na celu powstrzymanie wojen cenowych w supermarketach, próbując znaleźć równowagę między rolnikami, którzy twierdzą, że są niedopłacani za swoje produkty, a konsumentami, którzy są zaniepokojeni ich siłą nabywczą. Tak zwana "ustawa o zrównoważonych stosunkach handlowych w sektorze rolnym i żywnościowym dla zdrowej i zrównoważonej żywności" zaostrza zasady przeciwko sklepom sprzedającym ze stratą i opiera ceny płacone rolnikom na ich kosztach produkcji.

- Będziemy zachowywać naszą zdolność wytwórczą przy jednoczesnym zapewnieniu naszym rolnikom uczciwej ceny - powiedział minister rolnictwa Stephane Travert, po zatwierdzeniu środków ingerencji na środowym posiedzeniu gabinetu. - To prawo zrewolucjonizuje i odwróci relacje między rolnikami a dużymi detalistami – dodał.

Jak pisze Bloomberg rolnicy będą zachęcani do tworzenia grup sprzedawców, którzy ustalą ceny minimalne, a umowy będą renegocjowane w przypadku zmiany kosztów produkcji. - Rolnictwo to jedyna branża, którą znam, gdzie producenci nie podają swoich cen - powiedział Travert. Prawo ogranicza również specjalne oferty, które detaliści mogą oferować na świeżych produktach spożywczych.

Około jedna trzecia francuskich rolników zarabia mniej niż 350 euro miesięcznie (430 USD), według głównego ubezpieczyciela zdrowotnego sektora, podczas gdy ich średni dochód wynosi zaledwie 15 000 euro rocznie. Jednocześnie to, w jakiej sytuacji finansowej znajdują się Francuzi, zostało podkreślone w zeszłym tygodniu. Tłumy konsumentów walczyły w sklepach Intermarche o przecenioną o 70 procent Nutellę.

- Spotkałem się wczoraj z szefem Intermarche i powiedziałem, że nie może się to powtórzyć - powiedział w radiu RTL francuski minister finansów, Bruno Le Maire. Poza określonymi okresami sprzedaży, dumping we Francji jest nielegalny. Le Maire dodał, że rząd ma w planach zarówno obniżki podatków od wynagrodzeń, jak i zachęcanie do bardziej równomiernego podziału zysków w firmach, co powinno podnieść siłę nabywczą konsumentów.

Wśród innych środków zatwierdzonych w środę były surowsze normy dotyczące traktowania zwierząt gospodarskich, większy udział żywności ekologicznej w szkolnych stołówkach oraz wymagania, do jakich firmy rolno-przemysłowe i stołówki będą musiały się zastosować w odniesieniu do niezjedzonej żywności. Opracowanie rady ministrów zostanie przekazane parlamentowi pod koniec lutego lub na początku marca, powiedział Travert.

Źródło: oprac. rp.pl na podst. Bloomberg
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA