fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Wojny celne Trumpa kosztowały 46 mld dolarów firmy z USA

Bloomberg
Nowe stawki celne Donalda Trumpa, które miały zmienić stosunki handlowe Stanów z głównymi partnerami, kosztowały od lutego 2018 r. 46 mld dolarów amerykańskie firmy. Eksport ze Stanów dotknięty stawkami odwetowymi mocno zmalał - wynika z analizy danych resortu handlu w Waszyngtonie.

Większość tych kosztów, ok. 37,3 mld dolarów powstała na skutek obłożenia cłem importu z Chin — podała waszyngtońska firma doradcza Trade Partnership Worldwide (TPW), która podliczyła łączne koszty do listopada 2019 — pisze Reuter.

Czytaj także: USA zniosą część karnych ceł?

Eksport towarów amerykańskich objęty odwetowymi stawkami Chin i innych krajów zmalał w ciągu 12 miesięcy do końca listopada o 23 proc. w porównaniu z 2017 r., ostatniego roku przed początkiem wojen celnych. Nawet po zniesieniu retorsyjnych stawek eksport nie wrócił do poprzedniego poziomu — stwierdził wiceprezydent tej firmy, Dan Anthony. Dane resortu handlu po korekcie sezonowej opublikowane w minionymi tygodniu wskazują, że deficyt bilansu handlowego Stanów zmalał w listopadzie do najniższego poziomu od ponad 3 lat.

TPW używa danych nie przetworzonych sezonowo, dotyczących poszczególnych stawek celnych i kategorii towarów, a następnie dzieli je na poszczególne stany. Przeprowadziła taką analizę dla Tariffs Hurt the Hearthland, koalicji ponad 150 zrzeszeń branżowych i dla organizacji rolników Farmers for Free Trade.

Czytaj także: Amerykańska zemsta za Airbusa: cła na wino, ser i whisky

Dwa stany, w których odbędą się w 2020 r. pierwsze prawybory prezydenckie, Newada i New Hampshire zanotowały niemal dwukrotnie większy spadek eksportu towarów objętych odwetowymi stawkami od średniej krajowej. Newada eksportuje głównie obwody scalone, New Hampshire komputery i elektronikę. W ciągu 12 miesięcy do końca listopada amerykański eksport do Chin podlegający odwetowym stawkom zmalał o 26 proc., zaś eksport towarów nie objętych takim cłem zwiększył się o 10 proc. wobec poziomu z 2017 r. Odwetowe stawki zmniejszyły wzrost eksportu w 2018 r., a w 2019 r spowodowały jego spadek — powiedział Anthony.

W lutym 2018 Trump nałożył cło w imporcie stali i aluminium, więc eksport Stanów do krajów, które odpowiedziały tym samym zmalał o 15 proc. wobec poziomu z 2017 r. Gdy Waszyngton zniósł te stawki wobec Kanady i Meksyku, a oba te kraje zniosły je również w maju, amerykański eksport nie wrócił do wcześniejszego poziomu. _ Oczekiwano, że wymiana handlowa będzie znów rosnąć, ale nie doszło do tego w ostatnich 6 miesiącach. Budzi to wątpliwości dotyczące innych działów eksportu, które zmalały. Nie ma gwarancji, że nastąpi odbicie, jeśli albo gdy odwetowe cła zostaną zniesione — stwierdził Anthony.

Chiński resort handlu podał, że wicepremier Liu He podpisze 15 stycznia w Białym Domu umowę handlową pierwszej fazy ze Stanami. W jej ramach Stany obniżą o 15 proc. stawki ogłoszone we wrześniu na chińskie towary za 120 mld dolarów, natomiast stawka 25 proc. w imporcie za 250 mld wprowadzona wcześniej będzie nadal obowiązywać, a oba kraje mają kontynuować negocjacje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA