fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Przed świętami Litwini oblegają polskie sklepy

Bloomberg
W ostatni przedświąteczny weekend polskie sklepy przy granicy z Litwą przeżywają najazd sąsiadów. Zdarza się, że po polsku mówią tam tylko sprzedawcy.

Sejny przeżywają przedświąteczne oblężenie klientów z Litwy, informuje w korespondencji z Polski portal Delfi. W sobotę rano w sejneńskiej Biedronce jedynie sprzedawcy mówili po polsku. Co kupują przed świętami Litwini? Dział warzywny obchodzą łukiem, bo większość jarzyn jest na Litwie tańsza.

Jedynie polskie ogórki są konkurencyjne. Za to olej roślinny po 3,49 za litr sąsiedzi wywożą całymi koszami. Ryby Litwini kupują w kiosku w pobliżu sejneńskiej Biedronki, gdzie lubiany przez Litwinów szczupak kosztuje 24 zł/kg (5,7 euro), sum - 16 zł/kg (3,8 euro), a karp 14,5 zł/kg.

Czytaj także:  Skażone jaja na Wigilię? Biedronka wycofuje kilka partii produktu 

Delfi zwraca uwagę, że wiele atrakcyjnych cen w sejneńskiej Biedronce, np. kaczka za 5,99 zł/kg jest dostępna dla posiadaczy karty Moja Biedronka. Bez karty cena rośnie do 10,99 zł/kg. Podobnie jest ze śledziami, słoniną itp.

Natomiast zrelaksować się litewscy klienci mogą w działach nabiałowych polskich sklepów oraz przy stoiskach z alkoholem. Tam ceny są bardzo atrakcyjne dla litewskich kupujących.

Jednak rekordowe oblężenie (kolejka stoi cały dzień) przeżywa otwarty po polskiej stronie w marcu 2019 r. kilometr od litewskiej granicy i 10 km od Łozdziejów - litewskiego miasta - centrum rejonu przygranicznego, supermarket litewskiej firmy Vynoteka.

Placówka sprzedaje litewskie produkty, a ich ceny przyciągają litewskich i polskich klientów. Litewskie produkty kosztują tutaj nawet 2 razy taniej aniżeli dwa kilometry dalej. Przedstawiciel ministerstwa rolnictwa Litwy wyjaśniał to w marcu kilkoma faktami, m.in. tym, że na Litwie mięso i wędliny są obłożone VAT-em o stawce 21 proc., a w Polsce jest to 5 proc. Cena zależy też od wielkości rynku. Na tych większych opłaca się sprzedawać taniej, bo obroty rekompensują niższe ceny.

W okresie przedświątecznym na przejściu w Ogrodnikach pojawili się celnicy. Sprawdzają zawartość bagażników, ale jedynie aut na numerach… białoruskich. Bo i Białorusini chcą skorzystać z przedświątecznej koniunktury w Polsce.

Przed świętami w Sejnach nowy sklep otworzyła jeszcze jedna sieć - to Stokrotka kontrolowana przez sieć Maxima - największą sieć handlową... Litwy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA