fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Amazon stworzy latające magazyny

materiały prasowe
Amazon złożył wniosek patentowy na stworzenie wielkich, latających magazynów, które mają stać się bazą wypadową dla dronów dostarczających przesyłki.

Magazyny unoszone na sterowcach mają zaspokoić nagłe wzrosty potrzeb na konkretny rodzaj produktów w jednym miejscu. Takimi miejscami mogą być np. koncerty, mecze i festiwale, na których liczna widownia zamawia przekąski i pamiątki – podaje BBC.

7 grudnia Amazon po raz pierwszy dostarczył przesyłkę do klienta całkowicie automatycznym dronem. Od chwili kliknięcia przycisku „kup” do odebrania paczki w Cambridge minęło 13 minut. System Amazon Prime Air mógł osiągnąć taki wynik m.in. dzięki niewielkiej odległości od magazynu do klienta. To nie zawsze jest standardem, ale latające magazyny mogą częściowo pomóc.

Według specyfikacji „powietrzne centra zaopatrzenia” mają zapewniać dostarczenie towarów znacznie szybciej niż centra naziemne. Ponadto drony opadające z planowanej wysokości 13,7 tys. metrów będą zużywać minimalne ilości energii – w przeciwieństwie do tych startujących z ziemi. Uzupełnienie magazynu ma się odbywać dzięki transportom wahadłowym lub mniejszym sterowcom.

Ograniczenie zużycia energii jest odpowiedzią na ograniczony zasięg dronów, który w sprzyjających warunkach wynosi do kilkunastu kilometrów. Drony, transportowce, powietrzne i naziemne centra mają działać w ramach wspólnej sieci, przekazując sobie informacje o warunkach pogodowych, sile i kierunku wiatru.

Żeby czas dostawy pozostał krótki, centrum jeszcze przed zamówieniem musi być zaopatrzone w towary, które prawdopodobnie mogą być kupowane w danym miejscu. Nawet jeśli oczekiwania okażą się trafne, pozostaje jeszcze jeden problem: w jaki dokładnie sposób paczka ma trafić w ręce odbiorcy? Ta dostarczona w Cambridge po prostu wylądowała na trawniku właściciela domu. Dla mieszkańców zatłoczonych miast i budynków wielorodzinnych alternatywną wydają się odpowiedniki paczkomatów, z których klienci będą odebrać przesyłkę w wybranym momencie.

Wykorzystanie dronów w dostawach planowane jest na szerszą skalę od 2017 roku. Ale – uwaga - złożenie wniosku na latające centra nie oznacza jeszcze, że Amazon naprawdę wprowadzi pomysł latających magazynów w życie.

Wniosek patentowy Amazona został złożony już w 2014 r., jednak dowiedzieliśmy się o tym dopiero 28 grudnia, kiedy dotarła do niego Zoe Leavitt, analityk CB Insights, biznesowej i technologicznej bazy danych i zamieściła schemat na Twitterze.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA