fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Ukraina chce umorzenia rosyjskiego długu

Bloomberg
Kijów chce rozmawiać z Moskwą na temat rezygnacji Rosjan z wykupu prze Ukrainę euroobligacji. Termin upływa z końcem roku.

O ukraińskich planach rozmów z Moskwą poinformowała amerykańska asystent sekretarza stanu Victoria Nuland, podała agencja Unian.

- Ukraiński rząd wystąpił do Rosji o przeprowadzenie w najbliższych dniach rozmów w spawie długu w czasie corocznego posiedzenia MFW i Banku Światowego w Limie - stwierdziła Nuland.

Dodała, że Kijów zaproponuje Moskwie takie same warunki jak wynegocjowane z prywatnymi wierzycielami. „Jeżeli Rosja nie zgodzi się na te warunki, to będziemy pracować z Ukrainą nad innymi rozwiązaniami".

W grudniu 2013 r nad ówczesnym prezydentem Janukowycza zbierały się już potężne czarne chmury; trwały protesty na Majdanie. Wtedy Władimir Putin wyciągnął pomocną dłoń z 15 mld dol. oferowanego kredytu. Umowa zakładała zamianę gotówki na euroobligacje państwowe. Pierwsza transza na 3 mld dol. została przekazała Ukrainie w grudniu. Potem Janukowycz uciekł z kraju wraz ze świtą i wszyscy o długu zapomnieli.

Rosja przypomniała o tym w tym roku, gdy Kijów zaczął negocjować z prywatnymi wierzycielami. Moskwa odmówiła dołączenia do negocjacji, domagając się szczególnego traktowania. Ukraińskie władze z kolei twierdziły, że dług powinien spłacić Janukowycz i jego otoczenie, bo Ukraina nigdy tych pieniędzy nie zobaczyła.

W końcu sierpnia Kijów porozumiał się z prywatnymi funduszami. Zgodziły się na umorzenie 4 mld dol. długu z 18 mld dol. i rozłożenia spłaty pozostałych wierzytelności na cztery lata ze stawką 7,75 proc. rocznie.

Rosja jak dotąd odmawia wszelkich rozmów o restrukturyzacji zadłużenia Kijowa, domagając się spłaty z odsetkami.

„Ukraińskie władze podjęły wiele wrogich działań mających na celu dyskryminację naszych firm i banków, działających na Ukrainie" - przypomniał na początku października minister gospodarki Rosji Aleksiej Ulukajew.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA