fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Fitch podniósł rating Ukrainy

Flickr
Agencja doceniła ostatnie pozytywne zmiany w ukraińskiej polityce i gospodarce i podniosła długoterminowy rating do poziomu „B” z prognozą stabilną.

„Ukraina zaprezentowała nowoczesne podejście do budżetu i finansowania wewnętrznego, poprawiając stabilność makroekonomiczną i zmniejszając zadłużenie państwa. Do tego skrócony okres wyborczy zmniejszył wewnętrzną polityczną nieprzewidywalność” - pisze Fitch cytowany przez agencję Prime.

Czytaj także:  Hrywna jest najmocniejsza na świecie 

Analitycy agencji podkreślają, że bardzo duża popularność nowego prezydenta i kontrola państwa i parlamentu przez partię prezydencką dały rządowi wyjątkowo silną pozycję w realizacji swojej polityki, nastawionej na reformowanie państwa.

Fitch prognozuje, że Ukraina przedłuży udział w programie pomocowym MFW, co z kolei zwiększy dostęp do finansowania rynkowego. To jest potrzebne, bo w latach 2020-2021 Kijów czekają duże spłaty związane z długiem publicznym.

Rating może jeszcze pójść w górę, pod warunkiem, że rosnąć będą rezerwy międzynarodowe (są najwyższe od 6 lat - red.), a finansowanie zewnętrze zachowa elastyczność; spadnie zadłużenie państwa do poziomu 47,9 proc. PKB do końca tego roku - a to oznacza spadek o 20 pkt proc. w porównaniu z 2016 r.

Fitch spodziewa się zwiększenia tempa wzrostu gospodarczego Ukrainy i ustabilizowania makroekonomicznego. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA