Indeks ten ma grupować spółki nowych technologii. Chodzi m.in. o takie sektor jak: biotechnologia, gry, informatyka i telekomunikacja oraz nowe technologie.

- Po wprowadzeniu indeksów markosektorowych podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu obliczania i publikowania WIGtech dla spółek technologicznych. Nowy indeks to odpowiedź giełdy na trendy zachodzące w gospodarce, ale też na rynku kapitałowym. Spółki z sektorów nowoczesnych technologii odgrywają bowiem coraz większą rolę w gospodarce, ale także rośnie ich znaczenie na giełdzie. GPW umożliwia finansowanie rozwoju innowacyjnych spółek, bez których postęp technologiczny nie mógłby mieć miejsca. Giełdy, jako platformy obrotu, same są wysoce wyspecjalizowanymi przedsiębiorstwami, które wdrażają najnowocześniejsze rozwiązania podnoszące jakość oferowanych usług. W swoich założeniach strategicznych także GPW postawiła na rozwój technologiczny, który docelowo ma wzmocnić nasze przewagi konkurencyjne – wskazuje Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Indeks WIGtech będzie obejmował zmienną liczbę spółek, a ich udział będzie, tak jak w przypadku innych indeksów, obliczany na podstawie liczby akcji w wolnym obrocie (free float). Udział największych spółek będzie ograniczony do 10 proc. WIGtech będzie należeć do indeksów cenowych, a jego wartość bazowa będzie ustalona na poziomie 10 tys. pkt. Wartości indeksu będą publikowane w sposób ciągły co minutę. Zmiany w indeksie będą dokonywane raz na kwartał razem ze zmianami pozostałych indeksów. Pierwszy skład portfela indeksu będzie opublikowany 14 czerwca tego roku.

- Naszą intencją jest, aby w niedalekiej przyszłości indeks WIGtech stał się instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych lub innych instrumentów finansowych. Wierzymy, że nowy wskaźnik spotka się z zainteresowaniem ze strony inwestorów – dodaje Izabela Olszewska.

GPW chce, aby nowy indeks w przyszłości stał się bazą dla innych instrumentów w tym kontraktów terminowych.