fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Indeksy bez wigoru

GPW
Bloomberg
Początek tygodnia nie dostarczył nadmiaru emocji inwestorom handlującym na warszawskiej giełdzie.

Notowania przebiegały w typowo wakacyjnej atmosferze, a główne indeksy poruszały się w wąskim przedziale wahań blisko poziomów z końca minionego tygodnia. To jednak nie przeszkodziło, by wyciągnąć główne indeksy na wyższe poziomy. WIG20 zakończył dzień 0,16 proc. na plusie, a WIG zyskał 0,18 proc.

Do większych zakupów nie zachęcał brak zdecydowania inwestorów handlujących na pozostałych europejskich rynkach akcji. Dopiero w końcówce sesji popyt na giełdach nieco się ożywił, w czym zasługa amerykańskich inwestorów, którzy chwilę po stracie notowań za Oceanem wyciągnęli główne indeksy (S&P500 i Nasdaq) na nowe historyczne szczyty. To nie mogło pozostać niezauważone. Nieco lepsze nastroje panowały na zachodnioeuropejskich rynkach akcji, gdzie nie brakowało chętnych do kupna akcji. Równocześnie na rynkach z naszego regionu więcej do powiedzenia mieli sprzedający.

W Warszawie największe spółki z WIG20 cieszyły się mocno ograniczonym zainteresowaniem kupujących. Pozytywnym wyjątkiem były mocno drożejące walory CD Projektu, które poszybowały w górę ponad 7 proc. wypracowując najbardziej efektowną zwyżkę z całego indeksu. Inwestorów podbudowała informacja, że w czerwcu najczęściej pobieraną grą na PS4 był Cyberpunk 2077, który wrócił na platformę Sony po półrocznej absencji. Biorąc po uwagę potężne obroty towarzyszące odbiciu (ponad 200 mln zł) można zakładać, że spółka jest na dobrej drodze do odbudowania zaufania inwestorów.

Na celowniku kupujących znalazły się również na papiery spółek rafineryjnych PKN Orlen o Lotosu, choć w tym przypadku zwyżki kursów były już mniej okazałe. Straty z fatalnej końcówki minionego tygodnia skutecznie odrabiały akcje Dino i Allegro.

Na drugim biegunie, wśród przecenionych papierów, znaleźli się przedstawiciele sektora bankowego, których spadki najmocniej ciążyły indeksom. Chętnie pozbywano się także akcji koncernów energetycznych i wydobywczych.

Negatywne nastroje zdominowały handel na szerokim rynku akcji, gdzie wyraźną przewagę miały przecenione spółki. Nie zabrakło oczywiście pozytywnych wyjątków. Wyróżniło się m. in. Rafako, którego kurs rósł już nawet o ponad 15 proc. przy wysokich obrotach. Rynek pozytywnie przyjął informację, że Agencja Restrukturyzacji Przemysłu zdecydowała się udzielić budowlanej spółce 100 mln zł pomocy na restrukturyzację.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA