fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Ostre starcie azjatyckich giełd. Poszło o kontrakty terminowe

Bloomberg
To, co zaczęło się jako nieporozumienie biznesowe między dwiema giełdami azjatyckimi, dla międzynarodowych inwestorów stało się źródłem narastającego niepokoju, pisze Bloomberg.

Stawką wojny między Singapore Exchange (SGX) a indyjską National Stock Exchange (NSE) jest los popularnego wśród inwestorów sposobu zabezpieczania inwestycji w akcjach spółek z subkontynentu. Sprawą zajmuje się sąd w Mumbai (Bombaj).

Spór zaognił się w lutym, kiedy NSE poinformowała, iż unieważnia wszystkie umowy licencyjne z giełdami zagranicznymi. Indie chcą zniechęcić inwestorów w takich centrach finansowych jak Singapur do handlu instrumentami bazującymi na akcjach indyjskich spółek. Jednym z celów jest utrzymanie kontroli nad przepływem kapitału.

Do pierwszego starcia między SGX a NSE doszło w styczniu, kiedy ta ostatnia zwróciła się do SGX o późniejsze niż planowane wprowadzenie kontraktów na akcje niektórych największych indyjskich spółek.

Singapur prośbę zignorował i tydzień później trzy największe giełdy indyjskie poinformowały, iż anulują umowy z partnerami zagranicznymi, co oznaczało, że SGX nie będzie mogła oferować kontraktów na Nifty 50 Index, główny wskaźnik NSE.

Teraz NSE wkroczyła na drogę sadową, by zablokować plany SGX dotyczące oferowania kontraktów, które mają zastąpić instrumenty bazujące na Nifty 50 Index.

SGX India Futures mają wystartować 4 czerwca. NSE twierdzi, że są to produkty „nielicencjonowane” oraz „identyczne” jak kontrakty na Nifty 50.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA