Odkupili papierosy, nie stracą kosztów

Fundacja mogła wrzucić w koszty wydatki na papierosy, które zostały zużyte do badania marketingowego w trakcie festiwalu, nawet gdy faktycznie były „odkupione" już po imprezie.

Publikacja: 23.11.2015 07:18

Odkupili papierosy, nie stracą kosztów

Foto: 123RF

Naczelny Sąd Administracyjny wydał bardzo ciekawe orzeczenie dotyczące prawa do kosztów podatkowych w CIT.

W łódzkiej fundacji zajmującej się sztuką fiskus zakwestionował jedną z pozycji kosztowych. Z akt sprawy wynikało, że fundacja jako współorganizator festiwalu filmowego zawarła umowę ze spółką na umieszczenie scenografii.

Ponadto zapisy kontraktu umożliwiały spółce przeprowadzenie wśród gości imprezy badań marketingowych. Miały polegać na zbieraniu danych w formie ankiet od osób palących. Przy czym nie miały być reklamą ani promocją wyrobów tytoniowych. Wynagrodzenie dla fundacji ustalono na 15 tys. zł netto. Na wystawienie faktury VAT przewidziano siedem dni od zakończenia imprezy.

Uwagę fiskusa zwrócił wydatek na zakup 64 paczek papierosów o wartości prawie 5 tys. zł. Ostatecznie uznał, że oprócz zapewnień, jakoby zakupione papierosy wzięły udział w przeprowadzonych badaniach marketingowych, fundacja nie przedstawiła żadnego konstruktywnego dowodu na potwierdzenie tej okoliczności. Ponadto zakupienie, a precyzyjniej: rzeczywiste nabycie papierosów, nastąpiło dziesięć dni po zakończeniu imprezy. Co zdaniem urzędników jednoznacznie świadczy o tym, że nie mogły one stanowić elementu badań marketingowych przeprowadzonych w czasie jej trwania.

Fundacja upierała się przy swoim. W skardze do sądu administracyjnego twierdziła, że wynikający z ustnego porozumienia pomiędzy nią a spółką obowiązek zakupu papierosów do przeprowadzenia sondażu nie wykluczał prawa do kosztów. Wyjaśniała, że co prawda do przeprowadzenia badań zużyto papierosów będących w posiadaniu przedstawiciela spółki. Ale potem „odkupiono" ilość zużytą w badaniu, którym to zakupem obciążono fundację.

Te argumenty nie przekonały Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Jego zdaniem skarżąca nie przedstawiła wiarygodnego dowodu na okoliczność, że zakupione papierosy wzięły udział w przeprowadzonych badaniach marketingowych w trakcie festiwalu.

Nie wiadomo też, dlaczego fundacja miałaby godzić się na zmianę pierwotnej umowy i w rezultacie ponosić koszty zakupu papierosów w celu prowadzenia badań marketingowych, których wyniki nie były w żaden sposób związane z jej działalnością, tylko kontrahenta.

Rację skarżącej przyznał dopiero sąd kasacyjny. Zauważył na wstępie, że w sprawie podatniczki w NSA zapadł już korzystny wyrok w kwestii VAT. Jak zauważył sąd, wydanie teraz orzeczenia odmiennej treści w sporze o CIT byłoby niezrozumiałe zarówno dla samego podatnika, jak i dla organu podatkowego.

NSA nie miał też wątpliwości, że strony kontraktu miały prawo zmodyfikować go ustnie w zakresie przeprowadzenia badania marketingowego podczas imprezy. Nie dopatrzył się też podstaw zakwestionowania prawa do kosztów podatkowych. Jak zauważył sędzia NSA Bogusław Dauter, choć papierosy zostały „odkupione" już po festiwalu i przeprowadzeniu badania marketingowego, między zapłatą za nie a przychodem istniał związek.

Istotne jest bowiem to, czy zakup przez fundację papierosów a następnie ich wydanie było niezbędnym warunkiem wywiązania się z jej obowiązków umownych, za które skarżąca miała otrzymać łączne wynagrodzenie.

Wyrok jest prawomocny.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał bardzo ciekawe orzeczenie dotyczące prawa do kosztów podatkowych w CIT.

W łódzkiej fundacji zajmującej się sztuką fiskus zakwestionował jedną z pozycji kosztowych. Z akt sprawy wynikało, że fundacja jako współorganizator festiwalu filmowego zawarła umowę ze spółką na umieszczenie scenografii.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara