Reforma fundacji jest nieunikniona

Fundacje działają na podstawie przepisów, które nie przystają do rzeczywistości. Trzeba je zastąpić nowymi.

Publikacja: 18.07.2018 08:41

Reforma fundacji jest nieunikniona

Foto: Adobe Stock

Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą, a poświęconej prawu fundacyjnemu.

Czytaj także: Ojciec nie odliczy darowizny na syna

– Fundacje zasługują na to, by mieć solidne podstawy w prawie – mówił Andrzej Arendarski, prezes KIG. – Tymczasem obowiązujące przepisy do takich nie należą. Nie regulują też wielu aspektów działalności fundacji, takich jak rozliczenia finansowe – dodaje prezes Arendarski.

Okazuje się, że takich luk jest znacznie więcej, a ich wypełnienie wymaga sięgania do skomplikowanych technik interpretacyjnych, np. stosowania na zasadzie analogii niektórych przepisów kodeksu cywilnego czy kodeksu spółek handlowych. To jest przyczyną licznych sporów. Potwierdził to dr Przemysław Litwiniuk, ekspert ds. prawa fundacyjnego.

– Jestem zwolennikiem uchwalenia całkowicie nowego prawa fundacyjnego. Dzięki temu będzie można odrzucić dotychczasowe orzecznictwo – mówił dr Litwiniuk.

To niejedyny problem. Przepisy fundacyjne weszły w życie, zanim jeszcze zaczęła obowiązywać konstytucja. Nie uwzględnia więc jej uregulowań, w tym tego najważniejszego z art. 12 dotyczącego społeczeństwa obywatelskiego. W sumie doliczono się 20 niezgodności z ustawą zasadniczą.

Podczas debaty dużo mówiono o fundacjach rodzinnych, zakładanych przez nestora w celu realizacji określonego celu, np. kształcenia dzieci etc.

Prawo polskie nie pozwala na zakładanie tego rodzaju fundacji. Wiele rodzin, które decydują się na powołanie ich do życia, robi to więc za granicą. I to zdaniem uczestników debaty powinno się zmienić.

Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą, a poświęconej prawu fundacyjnemu.

Czytaj także: Ojciec nie odliczy darowizny na syna

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego