fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

W nowym roku będzie cieplej

Tuż przed sylwestrem mazowieckie samorządy, uczelnie, instytucje kultury, a także kościoły i związki wyznaniowe mogą złożyć pierwsze wniosek o dofinansowanie inwestycji, związanych z gruntowną termomodernizacją zajmowanych przez nie budynków użyteczności publicznej.

Oczywiście nie trzeba tego robić koniecznie ostatniego dnia roku, chociaż wtedy właśnie rusza oficjalnie nabór wniosków w ramach tzw. działania 4.2 „Efektywność energetyczna" (typ projektu: termomodernizacja budynków użyteczności publicznej). Konkurs będzie prowadzony do pierwszego lutego.

A jego celem jest wyłonienie projektów związanych z gruntowną termomodernizacją budynków i zapewnienie im finansowania. W zakresie takiej modernizacji energetycznej wsparcie będzie skierowane na bardzo szeroki zakres prac, w tym m.in:

- ocieplenie obiektu (przegród zewnętrznych obiektu, w tym ścian zewnętrznych, podłóg, dachów i stropodachów wymiana okien, drzwi zewnętrznych),

- wymiana oświetlenia na energooszczędne,

- przebudowę systemów grzewczych (wraz z wymianą źródła ciepła na bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne lub podłączenie do sieci ciepłowniczej/chłodniczej),

- instalacja/przebudowa systemów chłodzących, w tym również z zastosowaniem OZE,

- budowa i przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji wraz z rekuperacją,

- zastosowanie automatyki pogodowej,

- zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku,

- instalacja tzw. mikrokogeneracji lub mikrotrigeneracji na potrzeby własne,

- instalacja OZE w modernizowanych energetycznie budynkach, instalacja indywidualnych liczników ciepła, chłodu oraz ciepłej wody użytkowej,

- instalacja zaworów podpionowych i termostatów.

Zgodnie z zapisami tzw. uszczegółowienia programu mazowieckiego, o dofinansowanie mają prawo ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki i stowarzyszenia, a także ich jednostki organizacyjne, jednostki sektora finansów publicznych, instytucje kultury, uczelnie i szkoły wyższe, kościoły i związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwo Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne.

Na dofinansowanie inwestycji władze samorządowe szczebla wojewódzkiego zarezerwowały 14 mln euro. Maksymalny dopuszczalny poziom wsparcia jednego projektu to 80 proc. (kosztów kwalifikowanych). Wyniki konkursu powinny być znane w czerwcu przyszłego roku. Więcej informacji o naborze, w tym regulamin, opis procedury składania wniosków, wytyczne i kryteria oceny projektów można znaleźć na stronie www.funduszedlamazowsze.eu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA