Korekta VAT od inwestycji wodno-kanalizacyjnej wytworzonej przed centralizacją VAT

Korektę należy obliczać przy zastosowaniu prewspółczynnika wynikającego z klucza dochodowego, przedstawionego w rozporządzeniu ministra finansów z 17 grudnia 2015 roku – uznał organ skarbowy.

Publikacja: 09.07.2019 02:00

Korekta VAT od inwestycji wodno-kanalizacyjnej wytworzonej przed centralizacją VAT

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 14 marca 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-2.4012.58.2019. 1.KK) rozstrzygnął kwestię obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego odliczonego od wydatków na nabycie środków trwałych powstałych w wyniku inwestycji.

Czytaj też:

Stosowanie prewspółczynnika przy inwestycjach wodno-kanalizacyjnych

Prawo gminy do odliczenia VAT przy zmianie sposobu użytkowania infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej

Gmina jest właścicielem infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, która jest przez nią wykorzystywana, poprzez wydzielony referat, do prowadzenia działalności w zakresie dostarczania wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków. Gmina wykonuje, na podstawie umów cywilnoprawnych, odpłatne czynności na rzecz mieszkańców oraz działających na jej terenie przedsiębiorstw. Infrastruktura służy wnioskodawcy także do wykonywania wskazanych usług na rzecz jednostek budżetowych i innych obiektów gminnych.

Gmina zrealizowała w przeszłości inwestycję polegającą na budowie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Inwestycja została oddana do użytkowania w 2015 r. Gmina następnie samodzielnie wykorzystywała infrastrukturę do celów odpłatnego świadczenia usług i odliczyła w całości podatek naliczony od poniesionych wydatków. Powstały w wyniku inwestycji środek trwały, od momentu centralizacji jest wykorzystywany do czynności mieszanych, tj. odprowadzania ścieków od osób fizycznych i przedsiębiorców oraz odprowadzania ścieków z jednostek organizacyjnych gminy.

Gmina zadała we wniosku pytania, czy i w jaki sposób należy dokonać korekty podatku odliczonego od wydatków na wytworzenie środka trwałego w postaci infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Zdaniem gminy jest ona zobowiązana do dokonywania korekt podatku odliczonego od wydatków na nabycie środka trwałego powstałego w wyniku inwestycji, zaś do ustalenia kwoty korekty VAT naliczonego od nabycia środka trwałego powinna posłużyć się udziałem procentowym, o którym mowa w art. 86 ust. 7b ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r. Zdaniem gminy w przedstawionej sytuacji nie mają natomiast zastosowania nowe przepisy dotyczące prewspółczynnika obowiązujące od 1 stycznia 2016 r., tj. sposób określania proporcji, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, ani przepisy wykonawcze wprowadzone na podstawie art. 86 ust. 22 ustawy o VAT (rozporządzenie MF z 17 grudnia 2015 r.).

Dyrektor KIS w wydanej interpretacji indywidualnej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w zakresie obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego odliczonego od wydatków na nabycie środków trwałych powstałych w wyniku inwestycji, natomiast za nieprawidłowe w zakresie sposobu dokonania korekty. Zdaniem dyrektora KIS, wnioskodawca jest zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego uprzednio w pełnej wysokości. Wynika to z faktu, że inwestycja była pierwotnie wykorzystywana do odpłatnego świadczenia usług i gmina odliczyła w całości podatek naliczony od poniesionych wydatków, a od 1 stycznia 2017 r. nastąpiła zmiana wykorzystania infrastruktury w odniesieniu do stanu sprzed centralizacji rozliczeń VAT, gdyż przedmiotowa sieć jest wykorzystywana zarówno do działalności opodatkowanej w zakresie usług zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzenia ścieków na rzecz podmiotów zewnętrznych, jak również innej działalności, wykonywanej poza zakresem podatku VAT, tj. zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków na rzecz jednostek organizacyjnych gminy.

Dyrektor KIS stwierdził, że korekty tej należy dokonać na zasadach określonych w art. 90c ustawy o VAT, stosując odpowiednio regulacje art. 91 ust. 2–9 tej ustawy. Nie przychylił się on do stanowiska gminy odnośnie do sposobu dokonania korekty i uznał, że korekcie podlega 1/10 odliczonego podatku, przy uwzględnieniu sposobu określenia prewspółczynnika, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, obliczonego zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia 2015 r., a nie jak wskazała gmina – na podstawie art. 86 ust. 7b ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r.

Janina Fornalik doradca podatkowy, partner w MDDP

Stanowisko zaprezentowane przez dyrektora KIS w omawianej interpretacji jest moim zdaniem kontrowersyjne. Przepisy przejściowe związane z wprowadzaniem do ustawy o VAT prewspółczynnika nie regulują jednoznacznie sytuacji, która jest przedmiotem wniosku o interpretację. Bezsporny jest fakt, że od momentu centralizacji gmina jest zobowiązana do dokonywania korekty podatku VAT, który pierwotnie został odliczony w całości od inwestycji wodno-kanalizacyjnej zrealizowanej w 2015 r. Od 2017 r. zmieniło się bowiem przeznaczenie nieruchomości na „mieszane". Nie ma jednak podstaw prawnych do tego aby – jak chce tego organ – korektę obliczać przy zastosowaniu prewspółczynnika wynikającego z klucza dochodowego przedstawionego w rozporządzeniu MF z 17 grudnia 2015 r. Gmina może zastosować dowolną metodę wyliczenia wskaźnika, która obiektywnie odzwierciedla wykorzystanie przedmiotowych wydatków do wykonywania działalności gospodarczej podlegającej VAT. W kwestii ustalania prewspółczynnika w działalności w zakresie dostawy wody i odbioru ścieków zapadło już szereg korzystnych dla gmin orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego (np. wyroki w sprawach I FSK 425/18 z 19 grudnia 2018 r., I FSK 444/18 z dnia 10 stycznia 2019 r. oraz I FSK 1391/18 z 16 stycznia 2019 r.).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 14 marca 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-2.4012.58.2019. 1.KK) rozstrzygnął kwestię obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego odliczonego od wydatków na nabycie środków trwałych powstałych w wyniku inwestycji.

Czytaj też:

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara