fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Propaganda sukcesu i Coca Cola

„Warszawa. Lata 70. Z serii FOTO RETRO", Wydawnictwo BOSZ 2015
Wydawnictwo BoSZ
Czwarty album z serii "Foto Retro" Wydawnictwa BOSZ przypomina Warszawę lat 70.

Ponad 200 zdjęć pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego przywołuje klimaty Warszawy z epoki Gierka. Z czasów propagandy sukcesu, ale i odbudowy Zamku Królewskiego. Czasów nadziei na zmianę, otwarcia na Europę i świat za cenę wielkich kredytów, hiperinflacji i w konsekwencji politycznego kryzysu. To także obraz codziennego życia lat 70., któremu mimo peerelowskich niedostatków nie brakowało energii i barw, nawet jeśli z perspektywy widać lepiej karykaturalność kontrastów: rozmachu ambicji spełnionych w fiatach 126 p, popularnych maluchach, które zapełniły ulice, czy neonów nad barami mlecznymi i licencji Coca Coli... Żyliśmy wówczas w klimatach egzotycznych, jak w przeboju Maryli Rodowicz „Jadą wozy kolorowe..."

Nadal maszerowały pierwszomajowe pochody pod Pałacem Kultury i Nauki, odbywały się festyny na święto "Trybuny Ludu", wzywano do „Dnia czynu partyjnego", a ulice dekorowały propagandowe hasła, jak np. to „Młodzież współtwórcą przyszłości socjalistycznej ojczyzny". Nowomowa kwitła w oficjalnych wystąpieniach, pomieszana z propagandowym rozbudzaniem narodowej dumy z sukcesów. Polskie samochody były najlepsze, polska myśl techniczna najbardziej rozwinięta, a polscy sportowcy najdoskonalsi. A jednocześnie ta niejednoznaczna dekada faktycznie przyniosła stolicy wiele znaczących inwestycji: budowę Dworca Centralnego, głównych arterii komunikacyjnych stolicy: Wisłostrady i Trasy Łazienkowskiej, hali przylotów na lotnisku Warszawa-Okęcie, osiedli na Ursynowie, Sadybie, Służewie, Żoliborzu, czy Bródnie. Powstały też pierwsze wysokościowce – hotel Forum oraz Intraco. Niestety, niektóre z ikonicznych obiektów lat 70. możemy oglądać już tylko na fotografii, jak np. dom handlowy „Sezam" przy Marszałkowskiej, widoczny na okładce. Ale to już temat, dotyczący współczesnych decyzji modernizacji architektury Warszawy.

Żadnych wątpliwości nie budzi decyzja o odbudowie Zamku Królewskiego, którą całkowicie sfinansowano z funduszy społecznych; wręcz trudno dziś nam zrozumieć, dlaczego zwlekano z nią tak długo.

Obraz dekady lat 70. kończą zdjęcia stolicy sparaliżowanej zimą stulecia w 1978. I dokumentacja pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 – jego przejazdu ulicami Warszawy i mszy na Placu Zwycięstwa – zapowiedź już innych czasów...

Wstęp do albumu napisała Anna Seniuk (to już tradycja, że w kolejne dekady w tej serii wydawniczej wprowadzają nas aktorki; wcześniej Danuta Szaflarska, Krystyna Sienkiewicz, Beata Tyszkiewicz). Anna Seniuk jako odtwórczyni roli Magdy, żony inżyniera Karwowskiego w kultowym serialu „Czterdziestolatek" wspomina, że był on kręcony „na autentycznych budowach tego okresu - w czeluściach wykopów Dworca Centralnego i błotach Trasy „Ł". A zarazem opowiada o bujnym teatralno-artystycznym życiu stolicy tamtego czasu, m.in. inscenizacji „Sprawy Dantona" Andrzeja Wajdy w Teatrze Powszechnym, „Balladynie" Adama Hanuszkiewicza z Goplaną na hondzie w Teatrze Narodowym, kabarecie „Dudek" Edwarda Dziewońskiego, własnym udziale w brawurowej „Pannie Tutli Putli" w Teatrze Ateneum .

„Warszawa. Lata 70. Z serii FOTO RETRO", Wydawnictwo BOSZ 2015

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA