fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Nagroda im. Kieślowskiego dla „Brata”

materiały prasowe
Scenariusz Macieja Sobieszczańskiego i Grzegorza Pudy został uznany za najciekawszy projekt 14. edycji ScriptTeastu

„Brat” to opowieść o trudnym dorastaniu, próba odpowiedzi na pytanie czy zawsze jesteśmy naznaczeni miejscem, z którego pochodzimy. To również studium braterskich relacji w świecie pełnym przemocy. Bohater filmu, 14-letni Dawid po ojcu, który siedzi w więzieniu, odziedziczył wybuchowy charakter. Trudno mu opanować agresję. Walczy, by spełnić nadzieje swojej matki, jednocześnie zajmując się 9-letnim bratem. A marzy, by zostać mistrzem judo.

„Scenariusz wyróżnia się jako dzieło wyjątkowo poruszające, przedstawiające realistyczną i uniwersalną historię dramatycznych zmagań rodzinnych. Główny bohater, starając się zachować lojalnie wobec skonfliktowanych stron, musi pogodzić się z rozczarowaniem pierwszą miłością i niespełnionymi nadziejami na lepsze życie” – napisali w uzasadnieniu werdyktu członkowie Rady Artystycznej ScripTeastu, która oceniała projekty.

Wyróżnienie dostał tekst „Jimmy L.” Pavo Marinkovicia z Chorwacji. W swoim werdykcie Rada Artystyczna podkreśliła: „To projekt, który rzuca światło na skomplikowany okres w pogmatwanej historii Europy Środkowej i Wschodniej. Autorowi udało się wydobyć z chaosu wojny inspirowaną faktami, poruszającą opowieść o outsiderze, który stara się podążać za swoim powołaniem, jednocześnie konfrontując się z uprzedzeniami rasowymi i lojalnością wobec stale zmieniających się wymagań politycznych.”

W skład Rady Artystycznej wchodzili w tym roku doświadczeni filmowcy z wybitnym dorobkiem: Doreen Boonekamp - była szefowa Holenderskiego Funduszu Filmowego, wieloletni szef 20th Century Fox Sandy Lieberson, producent i szef firmy dystrybucyjnej Latido Antonio Saura, były szef jednego z największych niemieckich funduszy filmowych Manfred Schmidt z Europejskiego Klubu Producentów Simon Perry oraz szefowie naukowi programu ScripTeast Christian Routh i Tom Abrams.

StreapTeast to najważniejszy program treningowy dla scenarzystów z Europy Środkowej o Wschodniej. W tym roku poza autorami dwóch nagrodzonych tekstów, swoje prace szlifowali w nim twórcy z z Bułgarii, Czech, Słowacji, Łotwy, Serbii, Słowenii, Węgier. Z Polski poza Sobieszczańskim i Pudą w ostatniej edycji uczestniczyli Elżbieta Benkowska („Orunia 4Ever”) oraz Jacek Piotr Bławut („Muteness”).

Z powodu pandemii trzecia sesja trwającego przez rok programu odbyła się nie jak zazwyczaj w festiwalowym Cannes, lecz on-line. Wirtualnie zostały też ogłoszone nagrody.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA