Euro 2020: Sommer nie wystarczył. Hiszpania wyeliminowała Szwajcarię

Hiszpania w serii rzutów karnych pokonała Szwajcarię w ćwierćfinale Euro 2020. Mimo porażki, bohaterem Szwajcarów był bramkarz Yann Sommer, który pobił rekord turnieju pod względem obronionych strzałów w jednym spotkaniu. Rywalem Hiszpanii w półfinale będą Belgowie lub Włosi.

Aktualizacja: 02.07.2021 22:57 Publikacja: 02.07.2021 20:33

W meczu 1/8 finału Szwajcarzy niespodziewanie pokonali wymienianych w roli faworytów, mistrzów świata Francuzów. Najpierw w 90. minucie doprowadzili do wyrównania, a następnie bezbłędnie wykonywali rzuty karne.

Emocji nie brakowało również w meczu Hiszpanów z Chorwatami. Ćwierćfinalistę poznaliśmy dopiero po dogrywce, w której Hiszpanie strzelili dwie bramki, wygrywając całe spotkanie 5:3.

W piątek piłkarze Luisa Enrique wyszli na prowadzenie już w 8. minucie. Zza pola karnego strzał oddawał Jordi Alba, a piłka jeszcze odbiła się od interweniującego Denisa Zakarii.

Hiszpanie prowadzenie utrzymali do 68. minuty. Do wyrównania doprowadził Xherdan Shaqiri. 10 minucie później Szwajcarzy zaczęli grać w osłabieniu, czerwoną kartkę ujrzał Remo Freuler.

Do końca meczu Hiszpanie mieli przewagę na boisku, ale nie byli w stanie pokonać dobrze dysponowanego Yanna Sommera. Bramkarz Szwajcarii obronił w całym meczu 10 strzałów rywali, najwięcej podczas Euro 2020.

W serii rzutów karnych Szwajcarzy tylko raz pokonali Unaia Simona. Z takiej okazji nie mogli nie skorzystać Hiszpanie. Decydującą jedenastką wykorzystał Mikel Oyarzabal.

Hiszpania pozna dziś wieczorem półfinałowego rywala. Spotkanie Belgia - Włochy rozpocznie się o godzinie 21.00

Szwajcaria - Hiszpania 1:1 po dogrywce (1:1, 0:1), rzuty karne 1-3

Bramki: 0:1 Denis Zakaria (8-samobójcza), 1:1 Xherdan Shaqiri (68)

Żółta kartka - Szwajcaria: Silvan Widmer, Mario Gavranovic. Hiszpania: Aymeric Laporte. Czerwona kartka - Szwajcaria: Remo Freuler (77-faul)

Sędzia: Michael Oliver (Anglia)

Szwajcaria: Yann Sommer - Nico Elvedi, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Silvan Widmer (101. Kevin Mbabu), Remo Freuler, Denis Zakaria (101. Fabian Schaer), Steven Zuber (90+2. Christian Fassnacht) - Xherdan Shaqiri (81. Djibril Sow), Haris Seferovic (82. Mario Gavranovic), Breel Embolo (23. Ruben Vargas)

Hiszpania: Unai Simon - Cesar Azpilicueta, Aymeric Laporte, Pau Torres (113. Thiago Alcantara), Jordi Alba - Koke (90+1. Marcos Llorente), Sergio Busquets, Pedri Gonzalez (119. Rodri Hernandez) - Pablo Sarabia (46. Dani Olmo), Alvaro Morata (55. Gerard Moreno), Ferran Torres (91. Mikel Oyarzabal)