fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

W Gdyni wsparcie dla innowacji

W Gdyni zrealizowano nową inwestycję mającą służyć innowacyjnym przedsiębiorcom.

W środę 18 listopada na terenie zrewitalizowanej Stoczni Gdynia otwarto Park Konstruktorów. Będzie miejsce, gdzie w małej skali można budować prototypy lub próbne serwie własnych wynalazków. W wyremontowanym budynku liczącym 5,5 tys. metrów kwadratowych znajdą się pracownie i warsztaty, jak np. Pracownia Łączności i Nawigacji, Wzorcowania Przyrządów Pomiarowych czy pomieszczenia przystosowane do tzw. czystej produkcji elektroniki, automatyki i robotyki.

Inwestycja jest efektem współpracy Pomorskiego Parku naukowo-Technicznego Gdynia oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Według wiceprezydenta Gdyni Katarzyny Gruszeckiej-Spychały, ma ona być kolejnym elementem zmiany gospodarczej miasta, która nastawia się na wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości. – Park ma być miejscem dla specjalistów, kreatorów i inżynierów. Otrzymają tu pełne wsparcie i możliwość rozwoju na etapie od prototypu do produkcji – mówi Gruszecka-Spychała. - Naszym celem jest stworzenie nowej jakości produktów i usług. Przyniesie to wzrost znaczenia innowacyjności i zaawansowanych technologii, które będą przyczyniać się do pozytywnych zmian na terenach po byłych stoczniach, a w rezultacie w całym kraju. – dodaje Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Realizacja inwestycji o wartości ponad 30,6 mln zł została w 85 proc. dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Pozostałą część pieniędzy, w ramach umowy partnerskiej, wniosły Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (w postaci nieruchomości) oraz miasto.

Gdynia, jako część Trójmiasta, staje się także ważnym ośrodkiem rozwijania nowoczesnych usług dla biznesu, co świadczy o potencjale jej mieszkańców. Według reprezentującej sektor organizacji ABSL, zatrudnienie w trójmiejskich centrach usług wynosi już 13,7 tys. osób, a w ciągu ostatnich dwóch lat przyrost nowych miejsc pracy w sektorze sięgnął 40 proc. Działa tu 56 centrów z kapitałem zagranicznym, a udział aglomeracji w łącznym zatrudnieniu w zagranicznych centrach działających w całej Polsce sięgnął 9 proc.

Do najważniejszych atutów Trójmiasta, którymi przy wyborze miejsca pod lokalizację nowych projektów kierują się zagraniczni inwestorzy, należy duża liczba absolwentów uczelni wyższych znających języki obce, wybór wysokiej klasy powierzchni biurowych oraz wysoka jakość życia.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA