fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Sektor luksusu straci miliardy na brexicie

Bloomberg
Brytyjski sektor artykułów luksusowych, np. dom mody Burberry czy producent aut Bentley, może tracić do 6,8 mld funtów rocznie, jeśli W. Brytania wyjdzie z Unii bez umowy — wynika z opracowania zamówionego przez ten sektor

Członkostwo B. Brytanii w Unii dobiega końca i w dalszym ciągu nie wiadomo, jak nastąpi, czy zostanie odroczone, czy dojdzie w ostatniej chwili do uznania wynegocjowanej umowy, do twardego brexitu, przedterminowych wyborów czy nawet do drugiego referendum — stwierdza Reuter.

Opracowanie naukowe zamówione przez grupę interesów reprezentującą sektor premium Walpole wskazuje, że nawet jedna piąta brytyjskiego eksportu artykułów luksusowych będzie zagrożona w razie rozstania bez umowy.

Bloomberg

— Brytyjskie firmy artykułów luksusowych chcą bardzo pozostać w W. Brytanii, ale tracimy cierpliwość, bo rząd przystawia nam nóż do gardła w postaci wyjścia bez umowy — stwierdziła prezes Walpole, Helen Brocklebank — Koszt straconego luksusowego eksportu przez brytyjską gospodarkę wyniesie prawie 7 mld funtów, a uważamy, że tych pieniędzy należy użyć do wzmocnienia naszego kraju, a nie do osłabiania go. Wzywamy rząd, by kategorycznie wykluczył wyjście bez umowy — dodała.

Walpole ma wśród członków 250 marek luksusowych wyrobów, m. in. Alexander McQueen, Burberry, Bentley, Claridge's, Dunhill, Harrods, Glenmorangie, Net-A-Porter, Rolls-Royce Motor Cars i Wedgwood. Większość strat będzie wynikać ze zmian w dostępie do rynku na skutek ceł i działań pozataryfowych, np. przepisów o ochronie zdrowia czy norm ochrony środowiska. Ok. 80 proc. brytyjskich artykułów luksusowych trafia zagranicę, a Europa jest dla nich największym rynkiem.

12 marca brytyjski parlament ma ponownie głosować nad poprawiona umową z Unią, wypracowaną przez rząd Theresy May. Jeśli ją odrzuci, jak przewidywano, deputowani będą głosować w środę 13 marca nad wyjściem z Unii bez umowy i jeśli to również odrzucą, w czwartek czeka ich kolejne głosowanie o odroczeniu terminu brexitu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA