fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Japonia spuści radioaktywną wodę z Fukushimy do oceanu?

Wikimedia Commons, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)
Tokyo Electric Power, japońska firma zajmująca się wytwarzaniem i przesyłem energii, będzie musiała spuścić radioaktywną wodę z uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie wprost do Oceanu Spokojnego - przyznał we wtorek japoński minister środowiska Yoshiaki Harada.

Po tym jak elektrownia w Fukushimie została uszkodzona w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami z 2011 roku, jej operator, Tokyo Electric (Tepco) zgromadził w zbiornikach w elektrowni blisko 1 mln ton skażonej wody z systemów chłodzenia.

Miejsce w zbiornikach z wodą skończy się przed 2022 rokiem.

- Jedyną możliwością będzie osuszenie ich przez spuszczenie wody do morza i rozcieńczenie jej - powiedział Harada. - Cały rząd o tym dyskutował, ale ja chciałbym zaproponować najprostsze rozwiązanie - dodał.

Ostateczna decyzja rządu w sprawie pozbycia się skażonej wody zapadnie po raporcie przygotowanym w tej kwestii przez ekspertów.

Harada nie poinformował ile skażonej wody miałoby trafić do oceanów.

Jak pisze Reuters spuszczenie skażonej wody do morza może jednak rozzłościć sąsiadów Japonii - w tym m.in. Koreę Południową, która w ubiegłym miesiącu wezwała przedstawiciela japońskiej ambasady, by ten wyjaśnił jak Japonia poradzi sobie ze skażoną wodą z Fukushimy.

Spuszczenie skażonej wody do oceanu wywoła też sprzeciw lokalnych rybaków - zaznacza również Reuters.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA