fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

W Czarnobylu bezpieczniej niż na Wyspach Marshalla

Eksplozja termojądrowa o kryptonimie Castle Bravo z 1 marca 1954 r. na atolu Bikini
Departament Energii USA / domena publiczna
Skażenie radioaktywne na Wyspach Marshalla jest do tysiąca razy większe niż w Czarnobylu i Fukushimie - wynika z badań Uniwersytetu Columbia.

Wyspy Marshalla to niezależne państwo wyspiarskie stowarzyszone z USA leżące na Oceanie Spokojnym, na wschód od Mikronezji. Po II wojnie światowej Stany Zjednoczone na atolach Bikini i Enewetak przeprowadzały próby z bronią jądrową.

Mieszkańcy Bikini zostali ewakuowani. Po zakończeniu testów wrócili do swych domów, ale z powodu skażenia gleby promieniotwórczym cezem, w 1978 r. zostali ponownie przesiedleni. Mieszkańcy Enewetak zaczęli wracać do domów w latach 70. ubiegłego wieku. Do ich ponownej ewakuacji doszło ze względu na pojawianie się objawów choroby popromiennej.

Najnowsze badania Uniwersytetu Columbia pokazują, że poziom skażenia plutonem na Wyspach Marshalla jest wyższy, niż do tej pory sądzono.

Na atolu Bikini koncentracja materiałów radioaktywnych jest od 15 do 1000 razy wyższa niż w próbkach pobranych z rejonów dotkniętych katastrofami w Czarnobylu i Fukushimie - ustalili badacze.

Na wyspie Runit w atolu Enewetak Amerykanie umieścili odpady radioaktywne, w tym skażoną próbami jądrowymi ziemię zebraną z sześciu wysp atolu. Składowisko przykryto betonową kopułą o średnicy 115 metrów i grubości ścian 46 centymetrów.

News.com.au informował, że kopuła jest zagrożona z powodu podnoszącego się poziomu oceanu. Amerykański Departament Energii przyznał, że zabezpieczenie jest nieszczelne. Mieszkańcy alarmowali, że ich dzieci rodzą się w wadami wrodzonymi, a dorośli umierają na raka.

W próbkach gleby i źródeł żywności pobranych na Runit wykryto radioaktywne izotopy. "Mieszkańcy powinni zostać ostrzeżeni przed jakimkolwiek korzystaniem z wyspy" - ogłosili badacze Uniwersytetu Columbia.

Wyspy Marshalla zamieszkuje ok. 70 tys. ludzi. Choroby nowotworowe są drugą najczęstszą przyczyną śmierci w rejonie.

Źródło: news.com.au
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA