fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

USA: Drapacze chmur zabijają 600 milionów ptaków rocznie

Pixabay
Około 600 milionów ptaków umiera każdego roku w Stanach Zjednoczonych po tym, jak uderzają w wysokie budynki. Śmiertelność jest szczególnie wysoka w Chicago, Houston i Dallas - wynika z badań.

Ptaki są przyciągane przez sztuczne światło w wieżowcach. W wyniku dezorientacji mogą rozbić się o ściany, których wiele jest wykonanych ze szkła. Takie spotkanie z budynkiem często dla ptaków koczy się urazami i śmiercią.

Problem ten jest szczególnie poważny w okresie wiosennych i jesiennych wędrówek, gdy miliardy ptaków przelatują przez środkowe Stany Zjednoczonego w drodze między Kanadą a Ameryką Południową.

Laboratorium ornitologiczne wydało listę najbardziej niebezpiecznych miast dla migrujących ptaków. Szacuje się, że każdego roku w Ameryce umiera w ten sposób ponad pół miliarda ptaków.

Najniebezpieczniejsze jest Chicago. Dalej znalazły się Houston i Dallas. Wypadki zabijają tam ptaki, które przeleciały tysiące kilometrów, by w ciągu kilku sekund zginąć w wyniku zderzenia ze szklanymi budynkami.

Naukowcom trudno określić dokładną liczbę ptaków, które zginęły w wyniku zderzenia z budynkami, ale ich zdaniem jest to drugie największe źródło bezpośredniej śmiertelności ptaków spowodowanej przez człowieka. Pierwsze miejsce zajmują koty domowe.

Szczególnie dużo wypadków ma miejsce nocą, gdy światła zapalone w budynkach przyciągają ptaki. Dezorientować je mogą również rośliny, które są postawione przy oknach, myląc je z bezpiecznymi miejscami do lądowania.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA