fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Coraz mniej ptaków we Francji. "To katastrofa"

Świergotek łąkowy
Andreas Trepte (Own work) [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons
Populacje różnych gatunków ptaków we Francji zmniejszyły się łącznie o ok. jedną trzecią w ciągu ostatnich 15 lat - alarmują badacze cytowani przez AFP.

W przypadku niektórych gatunków populacje zmniejszyły się w ciągu kilkunastu lat nawet o dwie trzecie - alarmują uczeni na podstawie dwóch badań - jednego przeprowadzonego w skali całego kraju i drugiego obejmującego duży rolniczy region w środkowej Francji.

- Sytuacja jest katastroficzna - mówi Benoit Fontaine, biolog z francuskiego Muzeum Historii Naturalnej, współautor jednego z badań prowadzonych m.in. przez Krajowe Centrum Badań Naukowych (CNRS).

Populacje cierniówek, ortolanów i skowronków zmniejszyły się od początku XXI wieku o co najmniej jedną trzecią. Z kolei populacja świergotka łąkowego we Francji zmniejszyła się o niemal 70 proc.

Według przedstawicieli Muzeum Historii Naturalnej tempo i skala wymierania ptaków osiąga poziom "katastrofy ekologicznej".

Powodem zmniejszania się ptasich populacji we Francji ma być przede wszystkim intensywne używanie pestycydów w rolnictwie. Co ciekawe problemem nie jest bezpośrednie zatruwanie ptaków pestycydami, lecz usunięcie elementu łańcucha pokarmowego - owadów, którymi żywią się ptaki.

- Tu nie ma już prawie w ogóle owadów. To problem numer jeden - mówi Vincent Bretagnolle, ekolog z CNRS. Bretagnolle dodaje, że problem ten zauważono w całej Europie, gdzie liczba owadów latających miała zmniejszyć się o 80 proc., a populacja ptaków - o ponad 400 milionów w ciągu 30 lat.

Bretagnolle zwraca uwagę, że w tym samym tempie, w którym zmniejszają się populacje ptaków występujących na terenach, na których znajdują się gospodarstwa rolne, zmniejszają się również populacje tych ptaków, które bytują w lasach.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA